Ο Παναθηναϊκός Superfoods «στέφθηκε» Κυπελλούχος Ελλάδας για έκτη σερί σεζόν και 18η συνολικά φορά στην ιστορία του με τη νίκη του στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη (68-59) στον 42ο τελικό του θεσμού.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα στην συντριπτικά μεγαλύτερη χρονική διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν στην επικράτηση με επιμέρους σκορ 10-2 στο διάστημα από 2’ και 45’’ πριν την λήξη του τελικού έως με 20’’ να απομένουν για το τέλος και με κορυφαίους παίκτες τους Τζέιμς Φελντέιν, Νικ Καλάθη. Ο 29χρονος Αμερικανός περιφερειακός αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του τελικού.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods με σερί 10-0 σε διάστημα σχεδόν πέντε λεπτών με δύο τρίποντα των Καλάθη, Κρις Σίνγκλετον και τέσσερις πόντους του Φελντέιν, ξέφυγε με 14-6, 2’ και 40’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με καλάθι του Κέι Σι Ρίβερς και τον Καλάθη να αποτελεί τον «κινητήριο μοχλό» τους, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 18-8, με 25’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «κίτρινοι» με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Ουίλ Κάμινγκς και ένα καλάθι του Βασίλη Καββαδά, μείωσαν στον πόντο (21-20) στο 14’. Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και με τρίποντο Μιχάλη Τσαϊρέλη και καλάθι του Τζάστιν Τζάκσον, προσπέρασε με 25-24, 3’ και 17’’ πριν την λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός Superfoods απάντησε αμέσως με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μάικ Τζέιμς και με δύο βολές του Τζέιμς Φελντέιν, με 2’ και 17’’ να απομένουν για το τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (29-27).

Οι «πράσινοι» επιδίωξαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους να ποστάρουν τον Αλεσάντο Τζεντίλε για να βρει σκορ ή να δημιουργήσει και με καλάθι του Ιταλού περιφερειακού, τρίποντο του Κένι Γκάμπριελ, κάρφωμα του Φελντέιν στον αιφνιδιασμό και καλάθι μετά από διείσδυση του Καλάθη, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (40-29), 5’ και 17’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε και με 13 (47-34) με 2’ και 9’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, ύστερα από καλάθι του Καλάθη και τρίποντο του Φελντέιν. Με γκολ φάουλ του Φελντέιν 6’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, νέο καλάθι του Αμερικανού περιφερειακού στο 31’ και καλάθι του Αντώνη Φώτση, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διαφορά 17 πόντων (54-37), 1’ και 45’’ μετά την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου.

Οι «κίτρινοι» απάντησαν με σερί 12-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Μάικλ Τζένκινς και 5 με, επίσης, ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ουίλ Κάμινγκς και πλησίασαν στους 5 (54-49) με 5’ και 2’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ο Φελντέιν διέκοψε την αφλογιστία του Παναθηναϊκού Superfoods (56-49), 4’ και 15’’ πριν την λήξη του τελικού.

Ο Άρης μείωσε στους 4 (58-54), με 3’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, με τρεις πόντους του Κάμινγκς και καλάθι που μπήκε από χέρι παίκτη των «πρασίνων» στην προσπάθεια του να διεκδικήσει το ριμπάουντ μετά από την δεύτερη άστοχη βολή του 25χρονου Αμερικανού γκαρντ των «κίτρινων». Ο Παναθηναϊκός Superfoods με τρίποντο του Ρίβερς και δύο βολές του Τζέιμς Σίνγκλετον ξέφυγε με 63-54, 1’ και 18’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Κάμινγκς σχεδόν αμέσως μείωσε με δύο βολές (63-56), αλλά το καλάθι του Καλάθη και το τρίποντο του Φώτση (68-56 με 20’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα)... σφράγισαν τη νίκη των «πρασίνων».

Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Παναγιώτου.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS  (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 9 (3), Μποχωρίδης, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Φελντέιν 18 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 3 (1), Τζεντίλε 4, Μπουρούσης, Καλάθης 15 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 9 (2), Τζένκινς 12 (3), Κάμινγκς 15 (2), Ζάρας, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκόρντον, Γιάνκοβιτς 6, Καββαδάς 9, Ντραγκίσεβιτς 2.