Στο Φάιναλ Φορ με ανατροπή ο Ολυμπιακός!
Κατηγορία : Ευρωλίγκα | 03-05-2017

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή στην σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, νίκησε με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο την Αναντολού Έφες (87-78) και προκρίθηκε Φάιναλ Φορ, που θα γίνει από τις 19 έως τις 21 του μηνός στην Κωνσταντινούπολη! Εκεί που πριν από 5 χρόνια κατέκτησε τον δεύτερο στην ιστορία του τίτλο Ευρωλίγκας του, ύστερα από 15 χρόνια. Τίτλος που ήταν η αρχή για τις επιτυχίες που ακολούθησαν: Δεύτερο σερί ευρωπαϊκό το 2013 και τρία πρωταθλήματα Ελλάδας (2012, 2015 και 2016).

Αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ θα είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ, την οποία, ωστόσο, έχουν νικήσει και στις τρεις τελευταίες συμμετοχές τους σε Φάιναλ Φορ. Το 2012 στον τελικό και το 2013 και το 2015 στον ημιτελικό!

Ο Ολυμπιακός απέδειξε τον ισχυρό χαρακτήρα που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια. Βρέθηκε να χάνει με 2-1 στην σειρά, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει περασμένη Παρασκευή (26/4) στην Κωνσταντινούπολη και να ολοκληρώσει την ανατροπή στο «σπίτι» του, στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στην πρώτη περίοδο ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ασταμάτητος (13 πόντοι και 2 ασίστ στην πρώτη περίοδο) και οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 12-5 και 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Όταν ο αρχηγός τους αποσύρθηκε στον πάγκο για «ανάσες», όμως, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αμυντικά, έχασαν τον επιθετικό ρυθμό τους και η τουρκική ομάδα πήρε τα «ηνία» του ματς και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ (41-37).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να τα δώσει όλα στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Από την άμυνα βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση.

Με σερί 9-0, στο οποίο σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Κεμ Μπιρτς, Κώστας Παπανικολάου, προσπέρασε με 46-41 στο 23’ και διατήρησε τον έλεγχο έως το τέλος, γιατί συνέχισε να παίζει δυνατή άμυνα και διότι βρήκε επιθετικές λύσεις και από άλλους παίκτες, πλην Σπανούλη: ΟΙ Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 8 καθοριστικούς πόντους με δύο τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, και ο Γιώργος Πρίντεζης «σφράγισε» την πρόκριση με τρίποντο (83-74), 1’ και 44’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (4/5 διπ., 11 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (4/6 διπ., 2/7 τριπ., 6 α.), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2/3 τριπ.), Μάντζαρης 4.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέινζερ 10, Ερτέλ 10, Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κερκ 4.