Με επιμέρους σκορ 30-15 στα τελευταία 11’ και 30’’, η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ρεθύμνου Cretan Kings (81-74) και επέστρεψε στις νίκες στην STOIXIMAN.GR Basket League ύστερα από την ήττα στο Αλεξάνδρειο από τον Άρη.

Η κρητική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μούντι βρέθηκε στο +8 (59-51), 1’ και 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά η Ένωση στην συνέχεια ανέβασε την πίεση στην άμυνα της. Από την άμυνα βρήκε ρυθμό και με μπροστάρηδες του Ντούσαν Σάκοτα, Ντελρόϊ Τζέιμς, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Καθοριστικό στοιχείο για τη νίκη της ΑΕΚ ήταν τα 17 λάθη (έναντι 11) του Ρεθύμνου Cretan Kings. Για τους νικητές έκανε ντεμπούτο ο 28χρονος Αμερικανός γκαρντ Μάνι Χάρις.

Με τρίποντο του Τζέιμς και καλάθι του Μάικ Γκριν στα τελευταία 1’ και 16’’ της πρώτης περίοδου, η Ένωση ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +5 (17-12). Στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περίοδου, η ΑΕΚ με καλάθι του Τσινεμέλου Ελονού ανέβασε την διαφορά στους 7 (19-12). Με τρίποντο του Κέλσι Μπάρλοου, γκολ φάουλ του Σάκοτα και καλάθι του Μπάντζα Σι, η Ένωση ξέφυγε και με 13 (29-16), 3’ και 29’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με βολή του Σακίλ Γκούντγουιν και τρίποντο του Στέφαν Μούντι στα τελευταία 34’’ του πρώτου ημιχρόνου, περιόρισαν την διαφορά στους 7 (37-30 σκορ πρώτου μέρους).

Η ΑΕΚ με τρίποντο του Μπάρλοου και καλάθι του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 10 (42-32) 1’ και 13’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά στην συνέχεια ακολούθησε σερί 16-0 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Χιού Ρόμπερτσον και δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Μούντι, Τράβις Ντάνιελς. Έτσι το Ρέθυμνο Cretan Kings, βρέθηκε στο +6 (48-42), 4’ και 41’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Ένωση έμεινε χωρίς πόντο για παραπάνω από πέντε λεπτά (48-44 με δύο βολές του Σάκοτα με 4’ και 23’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου). Με δύο βολές του Χάρη Γιαννόπουλου και κάρφωμα του Θωμά Κώττα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8 (59-51), 1’ και 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με καλάθι του Τζέιμς με 25’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου, η ΑΕΚ μείωσε και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Ρέθυμνο Cretan Kings στο +5 (61-56).

Η Ένωση με δύο νέα καλάθια του Τζέιμς και ένα του Σάκοτα, προσπέρασε με 62-61 στο 32’. Με δύο βολές του Ανδρέα Χριστοδούλου και τρίποντο του Κάρλος Μέντλοκ, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (66-62) στο 33’. Η ΑΕΚ, ωστόσο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, βρήκε επιθετικό ρυθμό και με σερί 11-0 με δύο καλάθια του Σάκοτα και τρίποντο του Λαρεντζάκη, προηγήθηκε με 7 (73-66), με 4’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Γκολ φάουλ του Τζέιμς και μια βολή του Σάκοτα, έδωσαν στην Ένωση προβάδισμα 9 πόντων (77-68), 2’ και 48’’ πριν το τέλος του αγώνα. Στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Ρεθύμνου Cretan Kings (77-72 με δύο βολές του Μούντι και καλάθι του Ντάνιελς), η ΑΕΚ απάντησε με καλάθια των Σάκοτα, Λαρεντζάκη, ξέφυγε με 9 (81-72) με 1’ και 3’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς την μεριά της.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το Ρέθυμνο είναι πολύ καλή ομάδα. Με τον τρόπο που παίζει, είναι απαραίτητο να έχεις συγκέντρωση για 40 λεπτά. Νομίζω φάνηκε ότι είχαμε αδειάσει από το τελευταίο ματς στη Βενετία και πνευματικά και ενεργειακά. Είχαμε αρκετά λάθη στην αρχή του αγώνα, αλλά μπορούσαμε να είχαμε πάρει και μεγαλύτερη διαφορά στο ημίχρονο. Ήταν καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δείξαμε χαρακτήρα, παίξαμε άμυνα και πήραμε το παιχνίδι».

Για την ανατροπή που έγινε στο τέλος: «Δείξαμε χαρακτήρα. Τα καταφέραμε στο τέλος. Το έχουμε κάνει ξανά, αλλά δεν αρκεί πάντα. Πρέπει να παίζουμε έτσι για 40 λεπτά. Με την Εστουδιάντες έγινε αυτό στα πρώτα 10 λεπτά. Μετά κυνηγάγαμε, δεν παίξαμε άσχημα, αλλά δεν κερδίσαμε. Σήμερα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι μας».

Για το ότι το ματς γύρισε με τον Τζέιμς στην θέση «πέντε»: «Όταν υπογράψαμε τον Τζέιμς είχαμε πάντα στο μυαλό μας, ότι μπορεί να παίξει δύο θέσεις. Ήταν εναλλακτικό πλάνο μεν, αλλά υπήρχε. Μας έχει βοηθήσει. Στο κομμάτι της διάρκειας πάμε πάλι. Πρέπει να ερχόμαστε πνευματικά έτοιμοι σε κάθε παιχνίδι».

Για τον Βασίλη Καββαδά: «Νομίζω ότι πάντα είχαμε ενδιαφέρον για τον Καββαδά. Δεν είναι ξεκάθαρη η κατάσταση ακόμα. Όταν ξεκαθαρίσει, θα ξέρουμε τι θα γίνει».

Στην ανάπαυλα ο φίλος της ΑΕΚ Μάνος με την... βοήθεια του Χριστόφορου Ζαραλίκου (εκφωνητή των αγώνων της Ένωσης) έκανε πρόταση γάμου στην αγαπημένη του Σοφία, η οποία την αποδέχθηκε μέσα σε αποθέωση

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και όσον αφορά τη διακύμανση του σκορ. Το ευχαριστήθηκε ο κόσμος. Εμείς δεν είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ έχει την ποιότητα να τιμωρεί τα λάθη που γίνονται. Κάναμε κάποια λάθη στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι δώσαμε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά στο σκορ.

Αν ήμασταν τυχεροί και αν οι διαιτητές ήταν πιο... ευαίσθητοι σε δύο περιπτώσεις για φάουλ στον Μούντι και στον Μέντλοκ, δεν λέω ότι θα κερδίζαμε σίγουρα, αλλά ίσως να μπορούσαμε να πετύχουμε και κάτι καλύτερο. Να ευχηθώ καλή επιτυχία στην ΑΕΚ, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Ευρώπη».