Την πρόκριση στους «24» του Basketball Champions League από τον πρώτο όμιλο της πρώτης φάσης, εξασφάλισε και μαθηματικά ο Άρης με την εντός έδρας νίκη του επί της Νίμπουρκ (83-79). Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης, πάντως, δεν κάλυψαν την διαφορά των οκτώ πόντων, με τους οποίους είχαν ηττηθεί στην Τσεχία στον αγώνα του πρώτου γύρου, αλλά ισοβαθμούν με την Νίμπουρκ στην τρίτη θέση του γκρουπ και απέχουν μόλις ένα βαθμό από την δεύτερη Μπάνβιτ.

Η τσεχική ομάδα έφτασε στην Θεσσαλονίκη οδικώς από την Αθήνα λίγες ώρες πριν το τζάμπολ λόγω της πρωτοφανούς κακοκαιρίας, αλλά στο 12’ του αγώνα προηγήθηκε με 28-21. Ο Άρης βελτιώνοντας την άμυνα του προσπέρασε με 43-35 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο 27’ βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ με 56-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μάικλ Τζένκινς έδωσε την νίκη στον Άρη πετυχαίνοντας τους 8 από τους 9 πόντους της ομάδας στο καθοριστικό τετράλεπτο, που οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν το σκορ από 70-70 σε 79-75, 2’ και 23’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Με 22’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης η Νίμπουργκ μείωσε στο καλάθι (81-79) με προσπάθεια του Άντονι Μέιερ. Ο Ουίλ Κάμινγκς ευστόχησε μόνο στην μια από τις δύο βολές (82-79), 15’’ την λήξη. Με 7’’ να απομένουν για το τέλος ο Μπράιον Άλεν αστόχησε σε τρίποντο και στην συνέχεια κόπηκε από τον Σπύρο Μούρτο σε σουτ μέσα από την ρακέτα.

Με μια βολή ο Βασίλης Ξανθόπουλος... σφράγισε την νίκη των «κιτρινων» (83-79), 4’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 62-63, 83-79.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 21 (5), Κάμινγκς 17 (1), Ζάρας 10 (2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 3 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 10.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Γκίνζμπεργκ): Άλεν 13, Μπέντα 8, Χρούμπαν 20 (4), Ουέλς 6, Λόρενς 10 (2), Χας, Σίμσον 2, Μέιερ 10 (2), Σαντ-Ρος 8 (1), Κριζ 2.