Μετά από την επικράτησή του στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός Supefoods επικράτησε του Ολυμπιακού και στο ΟΑΚΑ, με 68-61, για τη 14η αγωνιστική και συνεχίζει πρώτος και αήττητος στην Stoiximan.gr Basket League.

Οι «πράσινοι» που είχαν επικρατήσει και στη συνάντηση των δύο ομάδων στην Ευρωλίγκα, ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου καθώς πλέον απέχουν τέσσερις νίκες από τη δεύτερη θέση και τον Ολυμπιακό, με τον οποίο έχουν και το πλεονέκτημα σε κάθε ισοβαθμία.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι καθώς ολοκλήρωσαν και οι δύο με ποσοστό κάτω από το 40% εντός παιδιάς, με τον μεν Παναθηναϊκό Superfoods να έχει 20/51 σουτ και τον δε Ολυμπιακό 19/55. Ένα ιδιαίτερο στοιχείο είναι επίσης οι λίγες ασίστ καθώς οι γηπεδούχοι μοίρασαν 9 (έχοντας 10 λάθη) ενώ οι Πειραιώτες 11 (έχοντας 12 λάθη).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από το ξεκίνημα του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας μόλις 1/10 σουτ (1/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα). Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακος που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ ενώ σούταρε με καλύτερα ποσοστά (6/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα) πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δύο λεπτά πριν από το φινάλε το έφτασε στο +11 με τον Πρίντεζη να κάνει το 7-18 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 11-20.

Δύο τρίποντα από τον Λεκαβίτσιους αλλά και οι πόντοι του Βουγιούκα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Superfοods να παραμείνει κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 24-27 στο 17' αλλά και στο καλάθι (26-28) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους παρότι ολοκλήρωσαν τη δεύτερη περίοδο με 4/13 σουτ και τέσσερα λάθη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι στο +5 (30-35) με γκολ φάουλ του Παπανικολάου όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods με ένα σερί 6-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Ρίβερς να κάνει το 36-35. Με να δικό του 6-0 ο Ολυμπιακός έκανε το 36-41 στο 25' με τις δύο ομάδες να συμβαδίζον στο σκορ και τον Παππά με τρίποντο να δίνει νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (48-46) στο 29'. Η διαφορά των δύο πόντων χώριζε τις δύο ομάδες στο φινάλε της τρίτης περιόδου (50-48).

Ο Παναθηναϊκός Supefoods συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ με τον Στρέλνιεκς να μειώνει σε 56-53 στο 33΄. Ο Ρίβερς με 2/2 βολές και ο Μήτογλου με εύστοχο τρίποντο έβαλαν για πρώτη φορά τους «πράσινους» στο +8 (61-53) ενώ στο 37' ο Λεκαβίτσιους πήγε το πράσινο προβάδισμα στο +9 (65-56).

Με ένα μικρό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 65-60 στο 38' όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρεις δικούς τους πόντους για το 68-60 με 1'07'' για το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να επικρατεί του Ολυμπιακού με 68-61

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Καλησπέρα σε όλους. Το σημερινό αποτέλεσμα είναι ξεκάθαρο ότι το έκρινε η διαιτησία. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός στην 1η περίοδο έβαλε μόνο δύο διποντα. Για 4-5 λεπτά δεν μπορούσε να σκοράρει. Η διαιτησία τον έστελνε στις βολές και τον κρατούσε στο ματς. Αυτό έγινε και στη 2η περίοδο. Ο ΜακΛίν είχε 3 φάουλ στην 2η περίοδο, ο Μιλουτίνοφ 3φ. στο ημίχρονο. Φόρτωσαν τους ψηλούς μας με φάουλ. Όσο αντέχαμε κρατούσαμε. Στην 3η περίοδο είδαμε και τον κύριο Πηλοϊδη να μπαίνει στη συνισταμένη, εκτός απο τον Αναστόπουλο και τον Παναγιώτου. Θεωρώ πως το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά, με τη διαιτησία να σφυρίζει με διαφορετικά κριτήρια. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός. Έβαλε 2-3 σουτ. Λογικό είναι ότι όταν έχει τη βοήθεια της διαιτησίας θα βρει ρυθμό. Όταν πήρε τη διαφορά, η διαιτησία σφύριξε 2-3 φορές υπέρ του Ολυμπιακού, για να ισορροπήσει αυτά που έλεγε πιο πριν».

Για το ότι ο Ολυμπιακός σε ματς της Euroleague έχει «καλές» διαιτησίες και σουτάρει αρκετές βολές, σχολίασε: «Γιατί, ο Παναθηναϊκός σουτάρει λιγότερες βολές; Έχετε δει κάτι τέτοιο; Στο προηγούμενο ματς, ο αντίπαλος προπονητής διαμαρτυρόταν. Δεν ξέρω τι να σας απαντήσω».

Για το αν δεν σέβεται τους «πράσινους», μιλώντας για συγκυρίες και διαιτησία, είπε: «Εγώ σέβομαι τον Παναθηναϊκό και το έχω δείξει. Μην δυναμιτίζετε την ατμόσφαιρα. Κάποιος θα τα βάλει. Μην μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Μπορώ να πω και εγώ τα νούμερα από τη δική μου πλευρά. Τα κριτήρια δεν ήταν τα ίδια από την αρχή μέχρι το τέλος».

Για το αν κρατάει κάτι για τη συνέχεια, τόνισε: «Εγκλωβίστηκε ο Παναθηναϊκός από την άμυνά μας. Δεν είχε δημιουργία. Είχε 9 ασίστ και 10 λάθη. Δεν παίζουμε καλά, γιατί κάποιοι παίκτες μας έχουν επιβαρυνθεί και είναι σε κάμψη. Το έχω εξηγήσει. Περιμένω πιο πολλά και από άλλους παίκτες. Όλοι προσπάθησαν. Γνωρίζω πως θα παίξουμε πιο καλά όταν όλοι φορμαριστούν. Είχαμε ρόστερ με 16 παίκτες και παίζαμε με 10, πριν 1,5 μήνα. Μετά παίζαμε με εννέα παίκτες. Αυτοί οι 9 παίκτες τράβαγαν το κουπί. Οι άλλοι που επέστρεψαν από τους τραυματισμούς δεν έχουν φορμαριστεί. Είναι λογικό. Όσο ήμασταν φρέσκοι καλύψαμε τους τραυματισμούς. Κερδίσαμε την ΤΣΣΚΑ, την Ρεάλ και μέσα στη Φενέρ. Οι υπόλοιποι αγώνες μας έφεραν το ντεφορμάρισμα. Σήμερα προσπαθήσαμε. Δεν παίξαμε άριστα. Ο Παναθηναϊκός έχει καλό ρόστερ και καλό προπονητή. Δεν είναι τυχαίο πως λίγοι έχουν κερδίσει εδώ. Η προσπάθειά μας δεν είναι αμελητέα, αλλά ούτε και αρκετή. Όλοι μπορούν να παίξουν καλύτερα. Τότε θα είμαστε όπως ήμασταν μέχρι τις 5/1. Μέχρι τις 5/1 ο Ολυμπιακός ήταν 1ος στην Euroleague, στους τελικούς με μειονέκτημα έδρας και στον τελικό με την ΑΕΚ για το Κύπελλο. Ο Ολυμπιακός είναι μέσα στους στόχους».

Για το φινάλε της συνεργασίας του Ολυμπιακού με τον κόουτς Μαρμαρινό, σημείωσε: «Ισχύει, είναι εσωτερικό θέμα της ομάδας. Ο κύριος Μαρμαρινός δεν είναι πλέον στον Ολυμπιακό».

Για το αν υπάρχει «θέμα» με κάποιους παίκτες, σχολίασε: «Σας είπα, κάποιοι παίκτες είναι κουρασμένοι. Αυτή είναι η αιτία».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς μας, τόσο σε όσους ήταν εδώ, όσο και σε όσους είδαν το ματς από την τηλεόραση. Δεν ήταν ένα όμορφο παιχνίδι. Αν πρέπει να κάνω ένα σχόλιο, θα πω ότι το σημαντικό είναι το αποτέλεσμα και η αντίδραση της ομάδας, έπειτα από μια κακή εκκίνηση. Παίξαμε τα πρώτα 7' χωρίς ηρεμία. Δεν διαβάσαμε καθόλου καλά την αντίπαλη άμυνα. Δεν παίξαμε καλά στην επίθεση. Δεν ήταν τυχαίο ότι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε, ήταν συνέπεια του κακού μας παιχνιδιού. Μερικές φορές συμβαίνει, το πιο σημαντικό είναι να αντιδράσεις και να επιστρέψεις. Και να τα καταφέρεις. Δεν υπάρχουν πολλές ομάδες στην Ευρώπη που το κάνουν αυτό. Εμείς με το κοινό μας και τον χαρακτήρα μας τα καταφέραμε. Συγχαίρω τους παίκτες. Είμαστε χαρούμενοι για το πώς τελειώσαμε το παιχνίδι. Είμαστε σίγουροι πως όταν έρθουν πιο σημαντικές στιγμές θα είμαστε έτοιμοι να κοντρολάρουμε τα συναισθήματά μας».

Για το ονοματεπώνυμο που θα έδινε στην... αντεπίθεση του «τριφυλλιού» ανάμεσα σε Λεκαβίτσιους ή Μήτογλου είπε: «Για να σου πάω κόντρα, πιστεύω πως και ο Βουγιούκας ήταν καθοριστικός. Είμαι ένας προπονητής που πάντα πάει κόντρα. Ήταν καθοριστικός στο να βρούμε την ηρεμία μας. Ήταν ένας παίκτης - κλειδί. Επίσης, το παιχνίδι του Λεκαβίτσιους ήταν κλειδί, καθώς και το δεύτερο ημίχρονο του Ρίβερς. Η απόδοση του Μήτογλου μας βοήθησε πολύ. Ο Γκιστ έπαιξε σπουδαία άμυνα. Ο Σίνγκλετον έχει δείξει καρδιά. Πρέπει να αναφερθώ και στην προσπάθεια των περιφερειακών, όπως ο Παππάς, ο Ντένμον και ο Καλάθης».

Για το πόσο μεγάλη αξία έχει αυτή η νίκη, με βάση την κακή εμφάνιση της ομάδας του και του Νικ Καλάθη, σημείωσε: «Πάντα είναι δύσκολο να χαρακτηρίσεις με κάποιο επίθετο παιχνίδια σαν το σημερινό. Από την μία πολλοί είχαν κακή βραδιά. Ως ομάδα είχαμε κακή βραδιά. Και ως προπονητής ενδεχομένως. Αλλά, είναι δύσκολο αυτό που καταφέραμε. Σε ένα τέτοιο παιχνίδι είναι δύσκολο να επανέλθεις και να κερδίσεις. Κατά συνέπεια και επειδή είμαι πάντα θετικός άνθρωπος, προσπαθώ να κρατώ τα καλά. Ήταν μια σημαντική νίκη αναφορικά με την αντίδραση και τον χαρακτήρα της ομάδας».

Για το φετινό 3-0 επί του Ολυμπιακού και αν ο ίδιος έχει βρει το... κουμπί των «ερυθρόλευκων», καθώς και για τα σχόλια του Γιάννη Σφαιρόπουλου για τη διαιτησία σημείωσε: «Μπορούμε να πούμε για το πρώτο σκέλος πως τα έχουμε καταφέρει να βρούμε τον τρόπο για τη νίκη. Είναι δύσκολο απέναντι σε μια ομάδα της ποιότητας του Ολυμπιακού. Αυτό έχει την αξία του. Από τη στιγμή αυτή αποτελεί παρελθόν, δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον. Αναφορικά με το δεύτερο σκέλος, θεωρώ πως αξίζαμε να πάρουμε το παιχνίδι. Υπάρχουν παιχνίδια που δεν είναι εύκολα για τους διαιτητές. Τι να σας πω; Έχω κουραστεί να απαντώ σε τέτοιες περιπτώσεις, μου συμβαίνει σε κάθε παιχνίδι. Ξέρετε την άποψή μου, σέβομαι όλο τον κόσμο».

Για το αν έπαιξε ρόλο στο κακό «πράσινο» ξεκίνημα το βαθμολογικό ενδιαφέρον, που δεν υπήρχε, αλλά και για το τι του μένει για το ματς της Euroleague με τον Ολυμπιακό στις 2/3 σχολίασε: «Συνέβη το ανάποδο. Είχαμε μεγάλη διάθεση να πάρουμε το παιχνίδι. Κάθε παιχνίδι αποτελεί δίδαγμα για το μέλλον. Ο αντίπαλός μας έπαιξε διαφορετικά. Είχαμε προβλήματα στην κυκλοφορία. Τους κρατήσαμε χαμηλά στην επίθεση. Θα πρέπει να διορθωθούμε για το μέλλον».

Για την απουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο, τόνισε: «Είχαμε μια ανισορροπία λόγω των απουσιών του Λοτζέσκι και του Θανάση, που παίζουν στην ίδια θέση. Αυτό ήταν το ένα πρόβλημα. Το άλλο ήταν πως ο τραυματισμός του Θανάση έγινε 10' πριν το τέλος της προπόνησης. Αφενός δεν ξέραμε πόσο σημαντικός είναι, αφετέρου δεν είχαμε αρκετό χρόνο να ετοιμάσουμε το παιχνίδι χωρίς εκείνον. Ο Θανάσης είναι ένας ρολίστας που δίνει πολλά. Όπως πάντα λέω στα παιδιά, όταν υπάρχει μια απουσία όλοι μαζί πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να την καλύψουμε. Ιδιαίτερα στην άμυνα όλοι δώσαμε κάτι παραπάνω, για να κρατήσουμε χαμηλά τον Ολυμπιακό στους 61 πόντους».