Η ΑΕΚ περιόρισε την επίθεση του Ιωνικού HNC REVOLUTION στους 59 πόντους και σκοράροντας 65, πέτυχε στην Νίκαια την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και συνολικά τρίτη στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν.

Η Ένωση κατάφερε με την άμυνα της να ελέγξει την αναμέτρηση και να αντέξει στην προσπάθεια των γηπεδούχων να αντεπιτεθούν.

Καθοριστική για τη νίκη της ΑΕΚ ήταν η δεύτερη περίοδος. Ο Ιωνικός HNC REVOLUTION με δύο τρίποντα των Μουχαϊμίν Μουσταφά, Γιάννη Αθηναίου και επιμέρους σκορ 8-2 στα τελευταία 1’ και 20’’ του πρώτου δεκάλεπτου, τελείωσε την περίοδο στο +8 (23-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η ΑΕΚ παρά την απώλεια λόγω τραυματισμού του Στέφαν Γέλοβατς στο 7’, κυριάρχησε με εξαιρετική άμυνα και ρυθμό στην επίθεση. Με τον Νίκο Παππά να οργανώνει πολύ καλά και 12 πόντους με 2 τρίποντα του Έρικ Γκρίφιν η Ένωση έκανε επιμέρους σκορ 23-5 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 10 πόντων (38-28).

Η ΑΕΚ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με δύο τρίποντα του Μπράιαν Ανγκόλα και ένα καλάθι του Ίαν Χάμερ και ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (48-32) λίγο μετά το 23’. Η Ένωση προηγήθηκε ξανά με 16 (50-34) τέσσερα λεπτά αργότερα με δύο βολές του Παναγιώτη Φιλιππάκου.

Οι γηπεδούχοι με την άμυνα ζώνης και δύο γκολ φάουλ των Γιουτζίν Τζέρμαν, Ιωσήφ Κολοβέρου μείωσαν στους τρεις (52-49) στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Με μια ακόμη βολή του Κολοβέρου ο Ιωνικός HNC REVOLUTION πλησίασε στο καλάθι (54-52) λίγο μετά το 32’.

Η ΑΕΚ, όμως, απάντησε με τρίποντο του Ανγκόλα και καλάθι του Νίκου Παππά (59-52 λίγο μετά το 33’) και διατήρησε την διαφορά και τη νίκη έως το τέλος.

Ο Ίαν Χάμερ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μπράιαν Ανγκόλα, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ και ο Έρικ Γκρίφιν που είχε 14 πόντους και 4 κοψίματα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο Τζέρμαν που πέτυχε 24 πόντους προσπάθησε περισσότερο για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65.