Η Εθνική Εφήβων επέστρεψε στις νίκες στην αναμέτρηση της πρεμιέρας της δεύτερης φάσης του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που φιλοξενείται στον Βόλο, κόντρα στην Ιταλία (63-52) μετά τις δύο ήττες από Λιθουανία, Βοσνία και έμεινε… ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα κατά διαστήματα απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ, χάρις στην ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα και τον πολύ καλό ρυθμό που βρήκε στην επίθεση. Πρωταγωνιστές της πολύτιμης από βαθμολογικής και ψυχολογικής άποψης νίκης της Εθνικής Εφήβων ήταν οι Διονύσης Σκουλίδης, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Γιώργος Παπαγιάννης. Σήμερα Τρίτη (28/7, 21:15) η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία.

Η Εθνική Εφήβων μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια στην άμυνα, που της έδωσε και καλό ρυθμό στην επίθεση. Με 10 πόντους με δύο σερί τρίποντα του Διονύση Σκουλίδα, 6 συνεχόμενους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και 9-0 σερί η ελληνική ομάδα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (19-8) με 2’ και 56’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την άμυνα να συνεχίζει να λειτουργεί πολύ καλά και τον Χαραλαμπόπουλο να είναι αποτελεσματικός με το λόου ποστ παιχνίδι του, η Εθνική Εφήβων τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (24-11). Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στην δεύτερη περιόδου. Με δύο τρίποντα των Μιχάλη Λούντζη, Χαραλαμπόπουλου, η Εθνική Εφήβων ανέβασε την διαφορά στους 19 (30-11) 7’ και 25’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην συνέχεια, ωστόσο, σταδιακά η άμυνα άρχισε να χαλαρώνει και μαζί έπεσε και ο επιθετικός ρυθμός της ελληνικής ομάδας. Η Ιταλία εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της Εθνικής Εφήβων και με πρωταγωνιστή τον Λορέντζο Μπουκαρέλι και επιμέρους σκορ 11-2 κατέβασε την διαφορά στους 10 (32-22) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η Ιταλία μείωσε μέχρι τους 8 (36-28) λίγο μετά το 24', αλλά η ελληνική ομάδα ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο, Παπαγιάννη απάντησε με σερί 9-0, που της έδωσε την δυνατότητα να ξεφύγει με διαφορά 17 πόντων (45-28) με 2' και 10'' να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η Εθνική Εφήβων συνέχισε σε ξέφρενο ρυθμό και με καλάθια των Νίκου Δίπλαρου, Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Θανάση Ντουζίδη αύξησε την διαφορά στους 22 πόντους (52-30) 58'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Ιταλία ανέκοψε τον ρυθμό της ελληνικής ομάδας με την άμυνα ζώνης, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της άμυνας της Εθνικής Εφήβων και με σερί 12-0 κατέβασε την διαφορά στους 10 (52-42) με 6' και 43'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Σκουλίδης με τρίποντο σταμάτησε την αντεπίθεση των Ιταλών (55-42) σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Με σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με δύο βολές του Μιχάλη Λούντζη και καλάθια των Παπαγιάννη, Βασίλη Μουράτου... σφραγίστηκε η νίκη της ελληνικής ομάδας (63-49) με 11'' να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Τσιπριάν (Ρουμανία), Κάρντουμ (Κροατία)

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 32-22, 52-33, 63-52.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (1 τριπ., 9 ριμπ., 3 α.), Ντουζίδης 3 (1/1 τριπ.), Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 17 (3/7 τριπ., 6 ριμπ.), Χρηστίδης, Δίπλαρος 2, Σκορδάς, Παπαγιάννης 13 (10 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 16 (1/5 τριπ., 7 ριμπ., 3 α.).

ΙΤΑΛΙΑ (Καμπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 3, ΛαΤόρε 4, Κάντι 4, Τσεζάνα 3, Κόστα 5, Καρότι 4, Μπολπίν, Μορέτι, Μπουκαρέλι, Τοτέ, Γκουρίλια,Νουοχουότσα 1