Το Περιστέρι νίκησε στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή στην παράταση (75-71, κ.α. 60-60) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στίβεν Γκρέϊ. Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε συνολικά 26 πόντους με 6/11 τρίποντα, εκ των οποίων τα δύο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ενώ άλλα δύο έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

«Μαύρη τρύπα» για τους γηπεδούχους ήταν οι 11 χαμένες βολές (15/26), ενώ οι νικητές μάζεψαν πέντε παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (13-8). Από τους «κυανοκίτρινους» ξεχώρισε, επίσης, ο Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους και πήρε συνολικά 15 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν επιθετικά.

Από τον Ηρακλή προσπάθησε περισσότερο ο Ολιβιέρ Χάνλαν, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το ματς με ισορροπία στην επίθεση με τον Βασίλη Καββαδά να δίνει λύσεις μέσα από την ρακέτα και τον Χάνλαν από την περιφέρεια. Λίγο μετά το 7’ προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (18-9), αλλά το Περιστέρι βελτιώνοντας την άμυνα του και με πρώτα δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκρέϊ ισοφάρισε σε 23-23, 6’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Αθηναίου πρωταγωνιστή οι «κυανοκίτρινοι» προσπέρασαν με 32-29 με 1’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής κυριάρχησε με τους Χάνλαν, Μπόουλιν να εκτελούν από το τρίποντο και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να σκοράρει από θέσεις κοντά στο καλάθι. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (53-47).

Ο Ηρακλής διατήρησε τον έλεγχο μέχρι 3’ και 21’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, που ο Γκρέϊ με τρίποντο μείωσε σε 58-57. Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ισοφάρισε σε 60-60 με 1’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου και εκείνος που έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Με 4 βολές του Τρε ΜακΛιν και καλάθι του Γκρέϊ, το Περιστέρι ξέφυγε με 66-62 στο πρώτο λεπτό της παράτασης. Με νέα τρίποντα (71-65 στο 44’και 74-67, 31’’ πριν το τέλος) ο Γκρέϊ «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (κ.α.), 71-75.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου): «Νομίζω ότι έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Εμείς μπήκαμε στο ξεκίνημα του αγώνα με πολλά λάθη, κάναμε 6 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, εύκολα όμως, χωρίς πίεση. Είμαστε μια ομάδα που δεν πασάρουμε τη μπάλα εύκολα, κι αυτό είναι ένα κομμάτι που πρέπει να δουλέψουμε, μόλις μας πιέζουν.

Ένα άλλο κομμάτι είναι πως ήμασταν άστοχοι, με 8/37 σε ένα τέτοιο παιχνίδι, παρά το ότι έχουμε παιδιά που μπορούν να σουτάρουν αξιόπιστα. Είχαμε πρόβλημα στη θέση "1", γιατί ο Καράμπελας είχε ένα διάστρεμμα και ήταν δυο μέρες έξω και βοήθησε ένα δεκάλεπτο μόνο κι αναγκάστηκε ο Αθηναίου να πάρει όλον τον χρόνο τον υπόλοιπο, ένα παιδί που μπορεί να παίξει και στο "2". Είχαμε πρόβλημα γενικά στη θέση αυτή, λόγω έλλειψης βάθους.

Ο Ηρακλής απ' την άλλη είναι ομάδα με πολύ καλούς Έλληνες, έχει σκόρερ ξένους, έκανε γενικά μια καλή εμφάνιση και νομίζω ότι στο τέλος αυτό που μας βοήθησε ήταν ότι ποστάραμε τη μπάλα αρκετές φορές παρότι χάσαμε πολλά λέι απ.

Έτσι ηρέμησε η ομάδα και μπόρεσε να πάρει ανάσες ο Αθηναίου, που ήταν ταλαιπωρημένος και νομίζω χρησιμοποίησε ο Γκρέι τον Καββαδά σωστά, που είναι πολύ δυνατός μέσα στο καλάθι, έχει μεγάλη ποιότητα στη ρακέτα, αλλά στην άμυνα είναι πολύ μακριά γι' αυτόν να βγει στο τρίποντο και έβαλε έτσι μεγάλα σουτ και γι' αυτό πιστεύω κερδίσαμε.

Θέλουμε πολλή δουλειά, κυρίως στο να διαβάζουμε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες και αυτό θέλει χρόνο, αλλά θα το κάνουμε».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ηρακλή): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη. Πολλά μπράβο στα δικά μας τα παιδιά για τον τρόπο που αγωνίστηκαν σε ένα τέτοιο παιχνίδι μέσα σε δυόμιση ημέρες και έδειξαν τη δυναμική που διαθέτουν.

Ελέγχαμε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, το πήγαμε εκεί που θέλαμε, δεχθήκαμε 60 πόντους στην κανονική διάρκεια και το χάσαμε στην παράταση, στις λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία στην Εθνική μας και στα παιδιά που συμμετέχουν.

Σέβομαι την ερώτηση σας (σ.σ. για τη διαιτησία), αλλά δε θέλω να σχολιάσω κάτι. Κανένα σχόλιο».

Για άλλα κρίσιμα σημεία του αγώνα: «Χάσαμε δύο εξ επαφής λέιαπ, αν θυμάμαι καλά, μια αστοχία στις βολές σε ένα κρίσιμο σημείο που όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντικές είναι οι βολές σε ένα τέτοιο "κλειστό" παιχνίδι, και ένα κρίσιμο λάθος σε μια συνεννόηση μας στην άμυνα, που άφησε μόνο του τον Γκρέι, που είναι ένα χαρισματικό παιδί και μπορεί να τιμωρήσει τέτοια λάθη».

Για τη βελτίωση ορισμένων παικτών της ομάδας του, αλλά και συνολικά: «Είχαμε πει από την αρχή της σεζόν ότι θα είναι μια μη κανονική σεζόν και αυτό ισχύει για όλες τις ομάδες. Παίζουμε με περίεργες συνθήκες λόγω της πανδημίας. Περιθώρια βελτίωσης έχουν όλοι, αυτό είναι δεδομένο, ισχύει για όλους μας.

Τα παιδιά έχουν δείξει φοβερή θέληση για βελτίωση, η προσπάθεια αυτή είναι καθημερινά για εμάς. Μαθηματικά είναι βέβαιο ότι όποιος δουλεύει με σύνεση και συνέπεια κάποια στιγμή θα έχει τα αποτελέσματα που του αξίζουν».