Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε ολοκληρωτική ανατροπή στην Κωνσταντινούπολη, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 82-75 για την πρεμιέρα του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» δεν άρχισαν καλά την αναμέτρηση, ωστόσο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά στο τέλος έλειψαν ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που έπαθε τράβηγμα στους προσαγωγούς, το «καθαρό» μυαλό και τα μεγάλα σουτ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα. Νωθρός και χωρίς συγκέντρωση βρέθηκε να χάνει με 14-0 λίγο μετά το 4’ από την Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, που μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και είχε «ζεστό» τον Λουίτζι Ντατόμε, που σκόραρε 6 γρήγορους πόντους. Οι «πράσινοι» πέτυχαν τους πρώτους πόντους τους με τρίποντο του Τζέιμς Γκιστ (14-3) με 5’ και 21’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Μετά την είσοδο του Δημήτρη Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός ανασυγκροτήθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να δίνει λύσεις από την ρακέτα, σταδιακά άρχισε να μειώνει την διαφορά.

Με οκτώ σερί πόντους του Σέρβου σέντερ, οι «πράσινοι» μείωσαν την διαφορά στους 8 (19-11) 2’ και 27’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με δύο τρίποντα των Ντατόμε, Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 14 (27-13) με 1’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, που τελείωσε με την Φενέρ στο +10 (28-18) μετά από τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.

Με δύο τρίποντα των Δημήτρη Διαμαντίδη, Αντώνη Φώτση ο Παναθηναϊκός, που άρχισε να βρίσκει ρυθμό, πλησίασε στους 7 (31-24) 6’ και 45’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο καλάθια του Σάσα Πάβλοβιτς οι «πράσινοι» μείωσαν ακόμη περισσότερο στους 5 (35-30) με 5’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ η Φενέρ δεν μπορούσε να αντιδράσει και με γκολ φάουλ του Καλάθη πλησίασε στους 4 (39-35) 4’ και 19’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με τρεις ακόμη πόντους του 26χρονου γκαρντ στους 3 (43-40) με 1’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο μέρος με τρίποντο του Ντατόμε και με επιμέρους σκορ 7-1 ξέφυγαν με 9 (53-44) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι», ωστόσο, με δύο τρίποντα των Γκιστ, Φώτση πλησίασαν στο καλάθι (54-52) με 4' και 13'' να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με δύο σερί καλάθια του Νίκου Παππά, που μπήκε στην θέση του Νικ Καλάθη ο οποίος έκανε το τρίτο φάουλ του, και δύο βολές του Σάσα Πάβλοβιτς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για πρώτη φορά στην συνάντηση (58-56) 1' και 39'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Φενέρ, ωστόσο, απάντησε αμέσως με σερί 6-0 που άρχισε με δύο βολές του Σλούκα με 1' και 22'' να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου, και τελείωσε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (62-58).

Με δύο ακόμη βολές του Σλούκα, η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 6 (64-58) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά οι «πράσινοι» με τρίποντο του Καλάθη, δύο βολές του Πάβλοβιτς και μια ακόμη του Γκιστ πλησίασαν στο καλάθι (66-64) λίγο μετά το 33'. Με τρίποντο του Άντιτς η Φενέρ ξέφυγε με 7 (73-66) 5' και 43'' πριν το τέλος της συνάντησης, όμως, ο Παναθηναϊκός με δύο βολές του Παππά και καλάθι του Γκιστ μείωσε στους 3 (75-72) με 3' και 10'' να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Ντίξον απάντησε με μεγάλο σουτ από τα 6 μέτρα (77-72) 2' και 46'' πριν το τέλος της αναμέτρησης και έδωσε ασίστ στον Έκπε Ούντοχ για το κάρφωμα (79-72) με 1' και 45'' να απομένουν για την λήξη του ματς. Με τρίποντο ο Άντιτς ολοκλήρωσε το σερί 7-0 των γηπεδούχων και... σφράγισε την νίκη της Φενέρ (82-72) 1' και 8'' πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16, Άντιτς 12 (3), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1), Ντατόμε 15 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14, Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 3.