Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ΣΕΦ μια… ανάσα από νέο «μπρέικ», αλλά αστόχησε σε πέντε βολές στο τελευταίο πεντάλεπτο και ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Ιωάννη Παπαπέτρου, Βασίλη Σπανούλη νίκησε με 77-72 και έκανε το 2-1 στην σειρά για την ανάδειξη του Πρωταθλητή Ελλάδας για την σεζόν 2015-16. Ο τρίτος τελικός της Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθήλωσε τους φιλάθλους με την εξέλιξη του.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουντίνοφ απέναντι στους Καλάθη, Φελντέϊν, Χαραλαμπόπουλο,Φώτση και Χάντερ. Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυναμικά και πέρασε με 8-2 (3΄) με τον Μιλουντίνοφ να κερδίζει μάχες στην "πράσινη ρακέτα", αλλά πολύ γρήγορα ο Παναθηναϊκός με την είσοδο του Διαμαντίδη αντί του Χαραλαμπόπουλου άλλαξε τους όρους της αναμέτρησης και με σερί 0-10 προσπέρασε 8-12(7΄) και με επί μέρους 3-17 και τον Καλάθη "εκτελεστή" έφθασε έως το 11-19(8΄).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάϊμ άουτ και πέρασε Αγραβάνη αντί Πρίντεζη, Χάκετ αντί Μάντζαρ και Στρόμπερι αντί Παπανικολάου ενώ και ο Λοτζέσκι που είχε περάσει αντί του Σπανούλη ένα λεπτό νωρίτερα έδωσαν λύσεις με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να μειώσει 17-21(10΄). Κι αμέσως μόλις άρχισε η δεύτερη περίοδος με πέντε σερί πόντους του Λοτζέσκι οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν και την ανατροπή, 22-21(11΄). Ο Παπαγιάννης για τον Παναθηναϊκό "απάντησε" (22-24) και ο τελικός κύλησε για λίγο "καλάθι - καλάθι", μέχρι που ο Στρόμπερι, ο Χάκετ και ο επανακάμψας από τον πάγκο Σπανούλης συνέβαλλαν στο να ξεφύγει ο Ολυμπιακός με 32-26(14΄). Ας όψεται και η άμυνα των γηπεδούχων που ήταν πιο αποτελεσματική και συγκεντρωμένη.

Ο Παναθηναϊκός πάντως ξαναβρήκε λύσεις με τον Καλάθη (34-33, 16΄) και όταν ο Στρόμπερι με τρίποντο επανέφερε το +4 (37-33), ο Αργύρης Πεδουλάκης αποφάσισε να παίξει με τον Χαραλαμπόπουλο που κέρδισε κάποια μις ματς και μ τον Φελντέϊν. Έτσι το 39-35, έγινε 39-44 (από το 32-26, το επί μέρους των "πρασίνων" έφθασε στο 7-18) λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Πριν την εκπνοή πάντως ο Οθέλο Χάντερ των "ερυθρόλεκων" με βολές μείωσε σε 41-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε πρώτος ο Λοτζέσκι για τους γηπεδούχους το ρόλο του εκτελεστή και μετά ο Σπανούλης για το 46-44(21΄). Πάλι όμως ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους στην "ρακέτα" με τον Παπαγιάννη (48-50, 24΄). Ο Λοτζέσκι συνέχισε να σηκώνει το βάρος στην επίθεση του Ολυμπιακού, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε βραχεία κεφαλή (52-56, 27΄). Ο Χάκετ που γύρισε στο παρκέ με δική του ενέργεια μείωσε σε 56-58, αλλά ο Αργύρης Πεδουλάκης είδε τον Φελντέϊν να δίνει "αέρα" στο 56-60 (28΄). Ο Οθέλο Χάντερ με μία βολή μείωσε 57-60 και ο Χαραλαμπόπουλος διεύρυνε το προβάδισμα των "πράσινων" σε 57-62 στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Αυτό ακριβώς το +5 έδινε καλή ψυχολογία στους παίκτες του Παναθηναϊκού που άρχισαν ψύχραιμα την 4η περίοδο. Το διατήρησαν με τον Χαραλαμπόπουλο (59-64, 32΄), με τον Ολυμπιακό να έχει δυσκολία στο πέντε εναντίον πέντε και να ψάχνει ατομικές προσπάθειες (και με τον Σπανούλη να έχει μείνει στον πόντο). Έχασε και τον Πρίντεζη με τραυματισμό ακριβώς όταν ο Διαμαντίδης με βολές "έγραφε" το 59-66(34΄). Και τότε η είσοδος του Παπαπέτρου αντί του Πρίντεζη αποδείχθηκε "κλειδί".

Ο φοργουορντ του Ολυμπιακού με διαδοχικούς του πόντους μείωσε 64-66(36:30) και ο Σπανούλης που μπήκε στο μεταξύ αντί του Μάντζαρη έβαλλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Ο αρχηγός των γηπεδούχων με βολές και δύο τρίποντα - αλλά κι αφού οδήγησε τον Καλάθη σε 4ο και 5ο φάουλ και στον πάγκο - έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Ειδικά το 74-68 (38:42) με σουτ από τα 6,75μ. ήρθε ακριβώς όταν ο Φελντέϊν προσπάθησε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι (71-68).

Στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός μετά από το εξαιρετικό 15/15 βολές μέχρι το 36΄ είχε μόλις 1/6 από Γκιστ και Διαμαντίδη και η απώλειά τους στοίχησε. Ο Χάντερ με κάρφωμα μετά από λάθος επίθεση του Παππά "έγραψε" το 76-69 (39:50), Ο Φελντέϊν με τρίποντο μείωσε 76-72 και ο Σπανούλης με μία βολή "έγραψε" το 77-72 και το 2-1 για την ομάδα του στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός ψάχνει έτσι μία νίκη σε δύο το πολύ παιχνίδια, με πρώτο στο ΟΑΚΑ την προσεχή Κυριακή (29/5) κι αν δεν τα καταφέρει εκεί θα έχει πάλι την ευχέρεια και το πλεονέκτημα έδρας. Αντίθετα οι "πράσινοι" θέλουν μόνο νίκη στο "σπίτι" τους για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Παναθηναϊκού) «Έδωσα συγχαρητήρια στα παιδιά μας. Νομίζω πως είναι ηθικοί νικητές. Έπαιξαν με πολλή ενέργεια, παρότι προερχόμασταν από μια ήττα στο τέλος. Το λάβαμε το μήνυμα. Δεν μιλήσαμε στο προηγούμενο ματς. Σημαδεύτηκε στο προηγούμενο ματς ο Γκιστ, σήμερα σε αυτό το ρόλο ήταν ο Καλάθης και ο Φώτσης, ειδικά από τον κύριο Πηλοΐδη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλύτεροι και παρότι η άμυνά μας δεν ήταν επιθετική, ο Ολυμπιακός είχε βαρέσει 20 βολές.Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα ή να κοροϊδεύω τον κόσμο. Δεν παίξαμε επί ίσοις όροις. Ήμασταν καλύτεροι από ό,τι στο πρώτο ματς και έπρεπε να προηγούμαστε περισσότερο. Μπορούμε να πούμε πολλά για βολές, τρίποντα, ριμπάουντ και λοιπά, αλλά η ουσία είναι πως σήμερα μείναμε στο τέλος χωρίς τον leader μας, που ήταν εξαιρετικός κι επειδή ήταν εξαιρετικός σημαδεύτηκε από τον κ. Πηλοΐδη. Δύο φορές σηκώσανε το χέρι για να σταματήσει ο αιφνιδιασμός μετά από φάουλ και ούτε αυτά δεν μπορούσε να σφυρίξει».

Για την απόδοση του Παπαγιάννη : «Φάνηκε πόσο μας έλειψε ο Παπαγιάννης, είναι ταλαντούχος αλλά έχει αδυναμίες. Τον έχουμε ανάγκη έτσι όπως είμαστε».

Αντώνης Φώτσης (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα ακόμη ωραίο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Έγινε ένα σκληρό και δύσκολο παιχνίδι. Σε ένα αρκετά μεγάλο διάστημα βγάλαμε στο γήπεδο αυτά που θέλαμε, φτάσαμε να είμαστε μπροστά, αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα, εμείς ίσως ήμασταν κουρασμένοι ή δεν είχαμε αυτοσυγκέντρωση. Έγινε το 2-1 και τώρα πάμε να δούμε τι θα κάνουμε στο ΟΑΚΑ».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Το να φωνάζουμε τώρα για τη διαιτησία είναι για να επηρεάζουμε για το επόμενο παιχνίδι… Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός, αλλά τα σουτ που βάλαμε, οι άμυνες και τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραμε δεν ήταν θέμα διαιτησίας. Στο προηγούμενο παιχνίδι οι βολές ήταν 27-15 και κερδίσαμε. Πιο πολύ είναι για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις για το επόμενο παιχνίδι αυτά για τα περί διαιτησίας. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, που μας δίνει προβάδισμα στη σειρά των τελικών. Πιστεύω πως μετά το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ που ανακτήσαμε το πλεονέκτημα έδρας, σήμερα είχαμε ένα επιπρόσθετο άγχος για να βρούμε τις λύσεις και να παίξουμε καλά στην άμυνα και την επίθεση.

Ήμασταν πολύ πιεσμένοι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεχτήκαμε εύκολους πόντους και επιθετικά δεν ήμασταν καλοί. Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνά μας δεν ήταν καλή, δεχτήκαμε 44 πόντους. Το κύριο μέλημά μας ήταν να ηρεμήσουμε τους παίκτες μας στο ημίχρονο. Η άμυνά μας ήταν αυτή που μας έδωσε τη νίκη. Στην τέταρτη περίοδο κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό στους δέκα πόντους και στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα με τον Βασίλη και τα άλλα παιδιά που με την εμπειρία και το μέταλλό τους μας οδήγησαν στο 2-1. Μίλησε το μέταλλο και ο χαρακτήρας μας για να πάρουμε μια παλικαρίσια νίκη. Κρατάμε χαμηλούς τόνους, έχουμε το επόμενο παιχνίδι στην έδρα των αντιπάλων, η πίεση θα μεταφερθεί τώρα στον Παναθηναϊκό και νομίζω πως πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι.

Συγχαρητήρια στον κόσμο που μας συμπαραστάθηκε ακόμη κι όταν ήμασταν πίσω στο σκορ και χωρίς έκτροπα μάς βοήθησε να νικήσουμε.

Ο Λοτζέσκι μάς έλειψε πολύ όλη τη χρονιά. Βλέπουμε και τώρα πόσο χρήσιμος παίκτης είναι, γιατί δημιουργεί και σκοράρει. Παίζοντας στο ‘2’ έχει και δημιουργία, κάτι που χρειαζόμαστε. Είναι ένα επιπλέον στοιχείο που βοηθά την ομάδα. Είναι ένα σημαντικό κομμάτι της ομάδας που μας είχε λείψει».

Για την κατάσταση του Γιώργου Πρίντεζη: «Έχει φύγει για να κάνει εξετάσεις και θα ξέρουμε το αργότερο αύριο. Έπεσε άτσαλα πάνω στο πόδι που είχε πρόβλημα και τον είχε κρατήσει εκτός του προηγούμενο διάστημα. Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, αλλά δεν δείχνει καλά το πόδι του».

Ντάνιελ Χάκετ (μπασκεμπολίστας Ολυμπιακού): «Ήταν μια σκληρή μάχη, όπως και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια. Υπήρχε μεγάλη πίεση και ένταση. Δυσκολευτήκαμε πολύ να περάσουμε μπροστά και κυνηγούσαμε στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στα τελευταία έξι λεπτά βρήκαμε ώθηση από την άμυνα και βρήκαμε λύσεις στην επίθεση. Ο Βασίλης και ο Ιωάννης έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ και βρήκαμε τον τρόπο να νικήσουμε».