Χωρίς να φανεί ανταγωνιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Ιταλία από την Τρέντο (78-51) για την δεύτερη αγωνιστική της πρώτης φάσης του EuroCup και τον Δ’ Όμιλο. Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε σε κακή βραδιά με 3/24 τρίποντα και 19 λάθη και έμεινε χωρίς νίκη στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο Προμηθέας άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη και προηγήθηκε με 14-7 στο 8’ και 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Τρέντο άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 και προσπέρασε με 22-18 στο 13’. Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (36-29) ύστερα από επιμέρους σκορ 21-11 υπέρ της Τρέντο.

Η εικόνα του Προμηθέα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο και η ιταλική ομάδα με επιμέρους σκορ 14-4, ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (50-33) στα μέσα της περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Τρέντο στο +16 (55-39).

Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να αντιδράσει ούτε στην τελευταία περιόδο, με συνέπεια η διαφορά να αυξηθεί ακόμη περισσότερο και το ματς να ολοκληρωθεί στο +27 για τους γηπεδούχους, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Λουκ Μέι (15 πόντοι με 3/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.

ΤΡΕΝΤΟ (Μπριένζα): Μάρτιν7 (1), Πάσκολο, Κόντι 6 (1), Μπράουν 8 (2 τριπ., 6 α.), Φοράι 8 (2 τριπ., 5 α.), Σάντερς 4, Μετσανότε 10 (2), Μόργκαν 6 (1), Γουίλιαμς 12 (7 ριμπ.), Λάντουρνερ 2, Μέι 15 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8, Λούντζης 16 (2), Τζέιμς 2, Αγραβάνης 9 (8 ριμπ.), Νίξον, Γιαννόπουλος 8 (1), Μίλερ 4, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2.