Η Εθνική Εφήβων έγραψε ιστορία. Για δεύτερη φορά στην ιστορία της κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 64-61 της Τουρκίας στον τελικό έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα. Στο τέλος επικράτησε η ελληνική ψυχή σε κλίμα απόλυτης αποθέωσης στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στον Βόλο.

Η Εθνική ομάδα είχε πρόβλημα στη διαχείριση του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Νευρική και στις δύο πλευρές του παρκέ, με συνέπεια να χάνει τα αμυντικά ριμπάουντ και στην επίθεση να κάνει εύκολα το λάθος. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, κυρίως μετά τα πρώτα πέντε λεπτά όπου προηγήθηκαν με 7-10. Βασίστηκαν στην καλή άμυνά τους αλλά και στα λάθη της Ελλάδας, παίρνοντας 12 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ξέφυγαν με 19-9 (9’) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Δίπλαρο (12-19).

Η δεύτερης περίοδος παρουσίασε την ίδια εικόνα. Η Εθνική ομάδα έκανε πολλά λάθη – συνολικά υπέπεσε σε 11 στο πρώτο ημίχρονο – και η Τουρκία με δέκα κλεψίματα είχε το εύκολο καλάθι. Συν τοις άλλοις, με ηγέτες τους Κορκμάζ, Ουλκέρ είχαν τους πόντους σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά και 5/12 προσπάθειες τριών πόντων είχε και το καλάθι από μακρινή απόσταση. Η Εθνική μας σούταρε είχε 10/29 προσπάθειες στο πρώτο μέρος. Μέσα από την άμυνά της προσπάθησε να βρει ρυθμό, καθώς μείωσε σε 21-25 (16’), αλλά τα τελευταία τέσσερα λεπτά ήταν το ίδιο άσχημα. Η Τουρκία απάντησε με επιμέρους σκορ 12-4 και στο τέλος του πρώτου μέρους είχε διαφορά 12 πόντων (25-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα είχε ένταση και ενέργεια στο παιχνίδι της, της έλειψε το καθαρό μυαλό. Ξεκίνησε εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι αυτής της περιόδου (25-39), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με 10-0 σερί μείωσε σε 35-39 (25’). Δεν είχε όμως την απαιτούμενη συγκέντρωση για να διαχειριστεί την κατάσταση. Οι κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με δύο δύσκολα σουτ στα οποία ευστόχησαν οι Τούρκοι άλλαξαν εκ νέου τις ισορροπίες του αγώνα καθώς ξέφυγαν με διαφορά δέκα πόντων (38-48), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-48.

Με βάση την άμυνά της, η Εθνική μας κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση έπειτα από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο. Κράτησε δίχως πόντους τους Τούρκους και με 7-0 σερί ισοφάρισε σε 48-48 (33’). Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, επέμειναν στο τρίποντο, δεν απέφυγαν τα λάθη. Η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (57-54) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μιλιντίγεβιτς, αλλά η Τουρκία απάντησε με τον ίδιο τρόπο.Ενα καλάθι από τον Παπαγιάννη έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική με 59-57 που αγκάλιασε το χρυσό μετάλλιο έχοντας και την κατοχή της μπάλας 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Κορκμάζ.

Δύο εύστοχες βολές από τον Χαραλαμπόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +4 (61-57), 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 61-59, ακολούθησε μια ελεύθερη βολή από τον Δίπλαρο, για να φθάσουμε στα 4,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όπου με 2/2 βολές ο Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 64-61, έξι δέκατα πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61

ΕΛΛΑΔΑ(Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Μιλεντίγεβιτς 8(2), Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8(2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 6(1), Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 23(2).

ΤΟΥΡΚΙΑ(Ντερίν): Αλ 10(2), Όντσελ, Τάσκιραν 12(2), Ούλκερ 13(2), Κορκμάζ 15(1), Ντουρμάζ 3(1), Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιούρτσεβεν 2.