Η Νταρουσάφακα δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, αλλά έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα – στη φετινή Ευρωλίγκα – που κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από το Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και μάλιστα με το επιβλητικό 61-80. Μάλιστα, αυτό το αποτέλεσμα ευνόησε και τον Παναθηναϊκό καθώς στην περίπτωση που η ελληνική ομάδα κερδίσει την Τσεντεβίτα αυτομάτως εξασφαλίζει την 3η θέση, διατηρώντας στο ακέραιο και τις ελπίδες κατάκτησης της 2ης θέσης. Στο παιχνίδι, οι Τούρκοι ήταν επιβλητικοί στο δεύτερο ημίχρονο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 27-45 με πρώτους σκόρερ τους Ουίλμπεκιν (19π.), Γκόρντον (14π.). Οι Σέρβοι υπέπεσαν σε 19 λάθη και με εξαίρεση τον Κουίνσι Μίλερ (19π.) δεν είχαν λύσεις.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν διατήρησε τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της 2ης θέσης καθώς επιβλήθηκε της Ουνικάχα Μάλαγα με 81-60. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους Ισπανούς στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης όπου έκανε επιμέρους σκορ 19-5 έχοντας πρώτους σκόρερ τους Ντιλέινι και Τζάνινγκ που σημείωσαν από 15 πόντους, αλλά και ποσοστό 44% στα τρίποντα με 15/34 προσπάθειες. Για την Ουνικάχα Μάλαγα ο Κουζμίνσκας σημείωσε 16 πόντους.

Ουνικάχα Μάλαγα-Φενέρμπαχτσε

Η Μπαρτσελόνα έκανε σπουδαίο βήμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε της Μπάμπεργκ στη Βαρκελώνη με 75-57. Οι Καταλανοί έκαναν τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 25-11 προηγήθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με διαφορά 20 πόντων (43-23). Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε επτά πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ χρησιμοποίησε για δυόμισι λεπτά. Αμπρίνες (13π.), Τόμιτς (12π.) και Ντόελμαν (12π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε τον αγώνα με τέσσερις πόντους και δύο ασίστ, ενώ ο Ουαναμέικερ σημείωσε 16 πόντους.