Ούτε το Μιλάνο κατάφερε να «σπάει» το αήττητο του ΟΑΚΑ φέτος για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 80-72 της ιταλικής ομάδας για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και συνεχίζουν στην τρίτη θέση της διοργάνωσης με ρεκόρ 8-4.

Η ιταλική ομάδα για ένα ημίχρονο έβαλε... δύσκολα στους νταμπλούχους Ελλάδας, όμως με τον Καλάθη να μοιράζει, τον Γκιστ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τους περιφερειακούς να δίνουν λύσεις από τα 6,75μ. (Ρίβερς 6/9 τριπ., Λοτζέσκι 3/4τριπ.) γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στην όγδοη νίκη στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Αντετοκούνμπο να δίνει ενέργεια προηγήθηκαν στο πρώτο τετράλεπτο με 10-7.  Ωστόσο στο επόμενο τρίλεπτο οι Ιταλοί κράτησαν τους γηπεδούχους δίχως σκορ και με σερί 8-0 προσπέρασαν με 10-15, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 καθώς προηγήθηκαν με 23-14.

Με δύο τρίποντα από τον Ρίβερς ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε στο πόντο (22-23) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι έχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-14 προηγήθηκαν με 24-37 χάρη σε καλάθι του Γκάουντλοκ στο 16'. Η «πράσινη» απάντηση όμως ήταν άμεση. Ο Ρίβερς με τρία τρίποντα και με άλλο ένα, μεταξύ άλλων, ο Παππάς έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι μειώνοντας σε 39-41 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με καλάθι του Θίοντορ που έκανε το 39-43, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Πασκουάλ. Με τον Καλάθι να μοιράζει ασίστ και τον Γκιστ να «γεμίζει» και τις δύο ρακέτες ο Παναθηναϊκός Superfoods έτρεξε ένα γρήγορο 12-3 και προηγήθηκε με 51-45 στο 23'. Ο Καλνιέτις ισοφάρισε προσωρινά σε 51-51 όμως και πάλι οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους προσπερνώντας με 62-53 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (64-57).

Οι Ιταλοί δεν είχαν πλέον στη διάθεσή τους τον Θίοντορ που αποβλήθηκε ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods «έχασε» τον Καλάθη που τραυματίστηκε στην κλείδα. Ωστόσο οι «πράσινοι» έχοντας πλέον πολλές λύσεις ειδικά από την περιφέρεια τους, συντήρησαν τη διαφορά ασφαλείας που είχαν χτίσει. Στο 36' ο Λοτζέσκι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 77-64 με το +13 να είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα του Παναθηναϊκού Superfoods. Η νίκη ήρθε με 80-72

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (12 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 7 (1), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκ 9, Τσιντσαρίνι 7, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπερτάνς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11.