Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Top16 της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ με 74-62. Η άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ, το υψηλό επίπεδο συνεργασίας και η πολυφωνία στην επίθεση ήταν τα κλειδιά της νίκης της ελληνικής ομάδα. Με 11 πόντους και εννιά ασίστ ο Βασίλης Σπανούλης άγγιξε το double double.

Η άμυνα του Ολυμπιακού και η κυριαρχία του στα ριμπάουντ ήταν τα σημεία αναφοράς στο πρώτο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα αρχικά αντιμετώπισε πρόβλημα στην εκτέλεση (3-8, 5’), αλλά πήρε πολλά από τον Γιάννη Παπαπέτρου στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς προηγήθηκε με 10-9 (7’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 14-14.

Εχοντας σταθερή την άμυνά του και μαζεύοντας υπερδιπλάσια (23-9) ριμπάουντ σε σχέση με την Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέσα μάλιστα από την αποτελεσματικότητά του έξω από τα 6,75 και την επιθετική πολυφωνία απέκτησε διαφορά. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν 25-24 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά ακολούθησε επιμέρους σκορ 14-2 έως το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, το τρίποντο του Ντάνιελ Χάκετ στην εκπνοή του χρόνου έδωσε αέρα 13 πόντων (39-26) στην ελληνική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι δεν επέδειξαν την ίδια συνέπεια στην επίθεση. Στον γρήγορο ρυθμό που απέκτησε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά έως και στα επίπεδα των 18 πόντων (52-34) μετά τη συμπλήρωση επτά λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα παρέμεινε στα ίδια σχεδόν επίπεδο (56-40) έως το τέλος της περιόδου έπειτα από καλάθι του Ντι Τζέι Στρόμπερι.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου ουσιαστικά τελείωσαν τα πάντα και το μόνο που ενδιέφερε ήταν η τελική διαφορά. Ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό στην επίθεση, πήρε αρκετές βοήθειες και από τον Στρόμπερι και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (61-42). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να επιστρέψει κάνοντας ένα 0-5 σερί, μείωσε έως και στα επίπεδα των 10 πόντων (68-58, 38:30), αλλά τα τρίποντα των Αγραβάνη, Μάντζαρη και Σπανούλη διαμόρφωσαν το τελικό 74-62.

Δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (1), Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Λαουάλ, Ρίμπας 8 (2), Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Ερικσον, Σάμουελς 7, Ολεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.