ΤΣΣΚΑ

Λαμποράλ Κούτσα

Ζαλγκίρις

Κχίμκι

Με επιμέρους σκορ 29-11 στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε στο Βελιγράδι την Μπάγερν (85-76) και προκρίθηκε στο Top 16 της Ευρωλίγκας από τον Α’ Όμιλο αφήνοντας την γερμανική ομάδα εκτός. Στην κατάμεστη Χάλα Πιονίρ, η ομάδα του Βελιγραδίου ήταν σαρωτική στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κουίνσι Μίλερ να πετυχαίνει 21 πόντους με 3/6 τρίποντα και να παίρνει 10 ριμπάουντ και τον Μάικ Ζίρμπες να σκοράρει 17 πόντους και να μαζεύει 9 ριμπάουντ.

6.Στρασμπούρ 3-7 13

Αρμάνι Μιλάνο και Λιμόζ είχαν μείνει εκτός Top 16 πριν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η γαλλική ομάδα έδειξε μεγάλη διάθεση και με κορυφαίο τον Νομπέλ Μπουνγκού – Κολό με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ επικράτησε στο Μιλάνο με 77-69. Η Λιμόζ με την αποψινή νίκη τερμάτισε στην πέμπτη θέση και θα βρεθεί αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο «Last 32» του Eurocup, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα είναι αντίπαλος του Άρη στην ίδια διοργάνωση.

6. Αρμάνι Μιλάνο 3-7 13

Στον «τελικό» της πρώτης θέσης του Γ’ Ομίλου, η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε στο Κράσνονταρ την Μπαρτσελόνα (78-74) με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και κορυφαίο τον Μάλκομ Ντιλέινι (19 πόντοι και 9 ασίστ).

Η «Μπάρτσα» με τρίποντο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο προηγήθηκε με 9 (63-54) στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά οι γηπεδούχοι με 10 πόντους του Ντιλέινι και επιμέρους σκορ 16-4, προηγήθηκαν με 70-67 με 3' και 9'' να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η «Λόκο» με καλάθια των Κρις Σίγκλετον και Ντιλέινι, προηγήθηκε με τρεις (74-71) 52'' πριν το τέλος της συνάντησης. Ο Άντε Τόμιτς με δύο βολές μείωσε στον πόντο (74-73) με 37'' να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Ο Ντιλέινι στα 17'' αστόχησε, αλλά ο Άντονι Ράντολφ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Η Μπαρτσελόνα καθυστέρησε να κάνει φάουλ και ο Ράντολφ με δύο βολές έδωσε «αέρα» τριών πόντων (76-73) στην ρωσική ομάδα με 9'' να απομένουν για την λήξη του ματς. Στα 6'' ο Κάρλος Αρόγιο κέρδισε βολές. Ευστόχησε στην πρώτη (76-74), αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, αλλά ο Κλαβέρ μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Ντιλέινι με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ 78-74.

Ζιελόνα Γκόρα και Καρσίγιακα διεκδίκησαν με πάθος την νίκη, αν και αποκλεισμένοι από το Top 16 και τελικά την πήρε η πρωταθλήτρια Τουρκίας με 83-81 και κορυφαίο τον Τζάστιν Κάρτερ (27 πόντοι με 4/6 τρίποντα).

6. Ζιελόνα Γκόρα 2-8 12

Η ΤΣΣΚΑ με περισσότερες λύσεις και δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και ηγέτη τον Ντάντο Ντε Κολό (18 πόντοι με 2 τρίποντα και 7 ασίστ) νίκησε στην Μάλαγα την Ουνικάχα με 88-76 και τερμάτισε πρώτη στον Δ’ Όμιλο, αφήνοντας την ισπανική ομάδα στην δεύτερη. Η Μάλαγα είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (46-42), αλλά μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε στο παρκέ και τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (78-68) και πήρε την νίκη ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο με το καλύτερο ρεκόρ (9 νίκες και μια ήττα) ανάμεσα στις 24 ομάδες.