Η ΑΕΚ σε αναμέτρηση... θρίλερ, νίκησε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό Superfoods (71-70) ύστερα από εννέα χρόνια (τελευταία επικράτηση στην κανονική περίοδο με 70-66 στις 6 Απριλίου 2008) και ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά της STOIXIMAN.GR Basket League.

Η Ένωση «επέστρεψε» από το -12 (41-29), που βρέθηκε 3’ και 38’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, και με ανατροπή στο δεύτερο έφτασε στην νίκη σε συγκλονιστικό αγώνα με «άγρια» ομορφιά. Η ΑΕΚ βελτίωσε δραστικά την άμυνα της στο δεύτερο μέρος, έδειξε μαχητικότητα και θέληση, ενώ οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία με δύο σουτ τριών πόντων να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Κέι Σι Ρίβερς αστόχησε σε αμφότερα.

Κορυφαίοι της Ένωσης ήταν οι Δημήτρης Μαυροειδής, Μίλαν Μιλόσεβιτς και Ντούσαν Σάκοτα, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Κρις Σίνγκλετον.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο με καλύτερη άμυνα και υπεροχή κοντά στο καλάθι με τους Γιάννη Μπουρούση, Κρις Σίνγκλετον. Με γκολ φάουλ του Τζέιμς Γκιστ μετά από ασίστ του Νικ Καλάθη 34’’ πριν την λήξη της περιόδου, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (22-17).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι στην άμυνα, να έχουν επιθετική ισορροπία και με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (37-27), με 4’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods προηγήθηκε και με 12 (41-29), 3’ και 38’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με την διαφορά για τους «πράσινους» στους επτά (44-37), ύστερα από δύο βολές του Δημήτρη Μαυροειδή και καλάθι του Ρόκο Λένι Ούκιτς με την εκπνοή του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η ΑΕΚ μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 με δύο καλάθια του Μίλαν Μιλόσεβιτς ισοφάρισε σε 44-44 στο 24’, ολοκληρώνοντας σερί 11-0 σε διάστημα περίπου πέντε λεπτών. Ο Παναθηναϊκός Superfoods αντέδρασε και με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν, ξέφυγε με 7 (55-48), με 3’ και 14’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με δύο σερί τρίποντα του Μπραντ Νιούλεϊ στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου, η Ένωση μείωσε στον πόντο (57-56) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Με δύο καλάθια του Σίγνκλετον και μια βολή του Νίκου Παππά, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τέσσερις (62-58), 6’ και 29’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η ΑΕΚ προσπέρασε (63-62) με 5’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα και καλάθι του Μάικλ Ντίξον στον αιφνιδιασμό. Η Ένωση ξέφυγε με 6 (70-64) στο 37’ με σερί 7-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών, ύστερα από καλάθι του Μιλόσεβιτς, τρίποντο του Σάκοτα με την εκπνοή του χρόνου επίθεσης, και σουτ από τα 6 μέτρα του Ντόνι ΜακΓκραθ.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods απάντησε με δύο βολές του Νικ Καλάθη, εύστοχο σουτ από τα 5,5 μέτρα του Σίνγκλετον και δύο βολές του Νίκου Παππά. Έτσι ισοφάρισε σε 70-70, 1’ και 35’’ πριν την λήξη του αγώνα. Με 47’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, ο Μαυροειδής ευστόχησε σε μια βολή (71-70), που ήταν αρκετή για να δώσει την νίκη στην ΑΕΚ, καθώς ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ρίβερς, με 34’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και με την εκπνοή της συνάντησης.

Επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων την προσεχή Πέμπτη (18/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ, αυτή την φορά με γηπεδούχους τους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70.

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Πιστεύω ότι παίξαμε σε καλό επίπεδο τα πρώτα 18 λεπτά. Μετά από αυτό, στα 2 τελευταία λεπτά του δευτέρου δεκα΄λέοτυ και τα 4 πρώτα του τρίτου χασαμε ολο το προβάδισμα μας και από εκει και πέρα ο αγώνα ςπήγε πόντο-πόντο και θα μπορούσε να κερδίσει ο καθένας. Έτσι είχαμε την πρώτη μας ήττα σε αυτή την διοργάνωση. Ήταν φανερό ότι έπαιξαν περισσότερο από εμας σαν ομάδα, αμυνθηκαν και επιτέθηκαν σαν ομάδα και για αυτό κέρδισαν στο τέλος».

Τζέϊμς Φελντέϊν (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού Superfoods): «Η ΑΕΚ το ήθελε περισσότερο από εμάς. Έπαιξαν σαν ομάδα και έκαναν ό,τι τους ζήτησε ο προπονητής. Αν δεν τα κάνεις αυτά δε μπορείς να κερδίσεις. Είχαν περισσότερη ενέργεια και καρδιά. Δύσκολο να κερδίσουμε με τέτοια ποσοστά. Πρέπει να παίξουμε με περισσότερη ενέργεια και να είμαστε διαφορετική ομάδα την Πέμπτη (18/5) αν θέλουμε να κερδίσουμε».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Μετά το παιχνίδι πανηγυρίσαμε σαν να κερδίσαμε το Πρωτάθλημα. Δεν κάναμε τίποτα όμως. Ειμαστε ΑΕΚ και πρέπει να στοχεύουμε στη νικη σε κάθε παιχνίδι.  Είπα στους παίκτες «πανηγυρίστε σήμερα επειδή ήταν μία νίκη που είχαμε καιρό να κάνουμε και αύριο έχουμε προπόνηση». Είναι μια νίκη που γυροφέρνουμε τρία χρόνια, την κάναμε και πρέπει να χαρούμε. Αλλά τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.

Θεωρώ ότι βγάλαμε απίστευτη ενέργεια, πάθος και καρδιά και όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, είχαμε και φρύδια. Αν χάναμε αυτό το παιχνίδι θα ήθελα να βρω κουράγιο και να πω «συγχαρητήρια και στις δυο ομαδες είδαμε ενα καταπληκτικό παιχνίδι». Ευτυχώς κερδίσαμε και ήθελα να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στους παίκτες.

Τους είπα ότι δε με νοιάζει τι θα κάνουν και αν θα βάλουν τα σουτ, αλλά να παίξουν με καρδιά και αυτό έκαναν. Τους είπα ότι «θέλω να χαρείτε γιατί το αξίζετε, αλλά αύριο έχουμε προπόνηση, όχι ρεπό, γιατί παιζουμε την Πέμπτη και πρέπει να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε». Ο Παναθηναϊκός παραμένει το φαβορί, αλλά εμείς πρέπει να διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες μας αναλογούν.

Θεωρώ ότι και στο πρώτο παιχνίδι τακτικά ήμασταν άψογοι και στην άμυνα και στην επίθεση. Έχει μεγάλη διαφορά πώς τα κάναμε στο πρώτο παιχνίδι και στο σημερινό ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Το πάθος, η καρδιά και τα φρύδια, τα «guts», τα οποία τα βγάλαμε. Εγώ είπα στους παίκτες τι να κάνουν, αλλά αυτοί τα έκαναν. Στην τελική οι παίκτες παίζουν και σήμερα τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια».

Γιαννούλης Λαρεντζάκης (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομαδες. Ήταν ένας ωραίος αγώνας. Επιτέλους κι εμείς πανηγυρίσαμε μια μεγάλη νίκη. Και στα τρια προηγούμενα παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό παίξαμε καλά, φτάσαμε κοντά στη νίκη και σήμερα τα καταφέραμε, δίνοντας χαρά στον κόσμο.

Εκ μέρους της ομάδας αφιερώνω τη νίκη στον πρόεδρό μας. Δεν το λέμε για να τον καλοπιάσουμε, αλλά επειδή κάνει πολλά για εμάς και όσα φαίνονται και όσα δεν φαίνονται. Είναι όμως απλώς μία νίκη. Έχουμε και άλλα παιχνίδια μπροστά και θέλουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε».