Με θριαμβευτική νίκη επί της Λιθουανίας (77-64) στο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης η Εθνική ομάδα προκρίθηκε στους «οκτώ» του 40ου Ευρωμπάσκετ. Η «επίσημη αγαπημένη» κυριάρχησε από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με εξαιρετική ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση (20 ασίστ – 7 λάθη) και ηγέτες το δίδυμο των γκαρντ της, τον Κώστα Σλούκα και τον Νικ Καλάθη.

Στην επόμενη φάση η Εθνική την προσεχή Τετάρτη (13/9) θα αναμετρηθεί με τον νικητή του αυριανού (10/9) αγώνα Κροατία – Ρωσία.

Η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε την συνάντηση με πολύ ενέργεια και συγκέντρωση. Με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Καλάθη, η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-14) στο 9’. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου (28-17 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου 1’ και 20’’ μετά την έναρξη της περιόδου). Με πρωταγωνιστή τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας η Λιθουανία μείωσε στους τρεις (30-27), με 2’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κώστας Σλούκας με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα – το πρώτο από τα 5 τρίποντα που πέτυχε στην αναμέτρηση - έδωσε πολύτιμη «ανάσα» στην Εθνική (35-29). Ο Σλούκας πήρε «φωτιά» στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρία σερί τρίποντα και δύο βολές, έδωσε προβάδισμα 16 πόντων (52-36) στην ελληνική ομάδα στο 26’.Με τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους 17 (57-40) με 2’ και 52’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Λιθουανία απάντησε με σερί 8-0 και κατέβασε την διαφορά στους 9 (57-48) 1’ και 40’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η «επίσημη αγαπημένη», ωστόσο, με δύο καλάθια του Γιάννη Μπουρούση στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, τελείωσε το δεκάλεπτο στο +13 (61-48).

Με καλάθι του Κώστα Παπανικολάου, η Εθνική ξέφυγε με 15 (63-48) στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου. Ακολούθησε η αντίδραση και σερί 11-0 - με τέσσερις πόντους του Εντγκάρας Ιλανόβας – της Λιθουανίας, που πλησίασε στους 4 (63-59), με 5’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, αντέδρασε ψύχραιμα και με καλάθι του Μπουρούση και τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο ξέφυγε με 9 (68-59), 3’ και 47’’ πριν την λήξη του αγώνα. Η Εθνική «καθάρισε» την πρόκριση προηγούμενη με 77-61 με 1’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, ύστερα από σερί 9-0 με τρίποντο του Σλούκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-37, 48-61, 64-77.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Αντομάιτις): Καλνιέτις 11 (1), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 5 (1), Γκετσεβίτσιους, Βαλαντσίουνας 13 (15 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 20 (2), Μοτεγιούνας 1, Γκριγκόνις 7 (1), Γκουντάιτις, Ουλανόβας 7 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 14 (2/6 τριπ., 6 α.), Μπουρούσης 11 (1), Σλούκας 21 (5/7 τριπ., 4 α.), Παππάς 3, Παπαγιάννης 4, Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 5.