Τρίτη ήττα στο Ευρωμπάσκετ από την Φινλανδία
Κατηγορία : Εθνική | 06-09-2017

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε στο Ελσίνκι από την γηπεδούχο του Α’ Ομίλου Φινλανδία με 89-77 πριν τον «τελικό» για την πρόκριση στους «16» του 40ου Ευρωμπάσκετ κόντρα στην Πολωνία (6/9, 17:30).

Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ άσχημα την αναμέτρηση και στο πρώτο πεντάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκρο με 16-3. Η «επίσημη αγαπημένη» βελτιώθηκε στην συνέχεια σε όλους τους τομείς και τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου μείωσε στους έξι (35-29). Η Εθνική ομάδα, όμως, παρουσίασε ξανά κενό διάστημα στην απόδοση της και στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε στο -20 (56-36).

Η Εθνική προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης κατέβασε την διαφορά στους 4 (69-65). Στο σημείο εκείνο, όμως, χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ ο Βαγγέλης Μάντζαρης και με τεχνική ποινή ο πάγκος της ελληνικής ομάδας. Η Φινλανδία βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ (75-65 με 4 βολές και ένα καλάθι του Λάουρι Μαρκάνεν) και να φτάσει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-45, 52-67, 77-89.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 1, Σλούκας 12, Παππάς 8, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 8, Αγραβάνης 9, Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 17.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Χαφ 8, Λι 6, Σάλιν 7, Κότι 4, Κόπονεν 24, Νουουτίνεν 2, Ράνικο 14, Λίντμπομ 5, Μάρκανεν 17, Μέρφι 2.