Η Εθνική ομάδα με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο μετά το σερί 24-0 των αντιπάλων της νίκησε στο Πιερ Μορουά της Λιλ με 97-90 την Λετονία και προκρίθηκε στο Προολυμπιακό τουρνουά εν όψει των Αγώνων του Ρίο το καλοκαίρι του 2016.

Η «επίσημη αγαπημένη»… αφυπνίστηκε μετά το σερί 24-0 της Λετονίας, που την έφερε πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (52-37) λίγο πριν το 22’. Με επιμέρους σκορ 60-38 στα υπόλοιπα 18 λεπτά του αγώνα η ελληνική ομάδα πήρε την νίκη που της δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά την συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η Εθνική μπήκε στον αγώνα επηρεασμένη από την ήττα από την Ισπανία στην προχθεσινή (15/9) συνάντηση, ήττα που την άφησε εκτός της πρώτης τετράδας του Ευρωμπάσκετ και η Λετονία με έξι πόντους με δύο τρίποντα του Γιανισένοκς και άλλους έξι του Φρειμάνις, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (16-5) με 5’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη 32’’ πριν την λήξη της περιόδου, η «επίσημη αγαπημένη» τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -7 (24-17).

Με πέντε σερί πόντους του Αντετοκούνμπο, η Εθνική πλησίασε στον πόντο (25-24) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η «επίσημη αγαπημένη» συνέχισε την αντεπίθεση της και με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Νίκου Ζήση πήρε προβάδισμα και ξέφυγε με 32-27 με 5’ και 4’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πέντε βολές, δύο του Μπουρούση και τρεις του Σπανούλη, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους εννέα (37-28) 3’ και 31’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έπαθε μπλακ άουτ!

Με σερί 16-0 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Γιανισένοκς, η Λετονία ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (44-37). Το σερί της Λετονίας είχε συνέχεια και στο δεύτερο μέρος. Με 8 αναπάντητους από την Εθνική πόντους με δύο τρίποντα των Τίμα, Μέγιερις, η ομάδα της χώρας της Βαλτικής ανέβασε την διαφορά στους 15 (52-37) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου.

Μετά το 56-39 που έγινε 6’ και 2’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, η Εθνική… ξύπνησε. «Έβγαλε» αντίδραση και ενέργεια, ανέβασε την πίεση της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 9-0 με τρίποντο του Ζήση και δύο καλάθια του Μπουρούση, η «επίσημη αγαπημένη» κατέβασε την διαφορά στους 8 (56-48) με 4’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με σερί 6-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αντετοκούνμπο, η Εθνική πλησίασε στους 3 (57-54) λίγο μετά το 28’. Με γκολ φάουλ και μια ακόμη βολή του Σπανούλη στα τελευταία 43’’ του τρίτου δεκάλεπτου, η «επίσημη αγαπημένη» κατέβασε την διαφορά στον πόντο (61-60).

Η Εθνική είχε κάνει το μεγαλύτερο μέρος της ανατροπής στην τρίτη περίοδο και την ολοκλήρωσε στην τελευταία. Με νέο γκολ φάουλ του Σπανούλη και καλάθι του Κουφού, η «επίσημη αγαπημένη» προσπέρασε με 65-61 με 8’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με τρία σερί τρίποντα, ένα από τον Σπανούλη και δύο του Καλάθη, η Εθνική προηγήθηκε με 76-70 5’ και 21’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Πρίντεζη, Αντετοκούνμπο και τέσσερις πόντους του Μπουρούση, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με διψήφια διαφορά (86-75) με 2’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης και «κλείδωσε» την νίκη.

Διαιτητές: Ράντοβιτς (Κροατία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία).

Δεκάλεπτα: 17-24, 37-44, 60-61, 97-90.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 20, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 16 (2), Καλάθης 15 (3), Περπέρογλου, Σλούκας 6 (2), Καϊμακόγλου, Κουφός 5, Πρίντεζης 8 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 15 (3).

ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μεγέρις 14 (1), Φρεϊμάνις 10, Μπλουμς 2, Μπέρτανς 14, Τίμα 6 (2), Γιανιτσένοκς 22 (5/5τρ.), Στρέλνιεκς 2, Μπέρζινς 5, Βετσβάγκαρς 2, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 13.