Ο Ολυμπιακός έκανε δέκα παραπάνω λάθη (18-8) από την Αναντολού Έφες, με συνέπεια να μην μπορέσει να ακολουθήσει το ρυθμό της τουρκικής ομάδας και να ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη με 91-79, για την 28η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να σταματήσουν, επίσης, τον Σέιν Λάρκιν, που πέτυχε 40 πόντους με 10/15 τρίποντα. Από την ομάδα του Πειραιά προσπάθησε περισσότερο ο Ντουάιτ Μπάικς, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους με 2/2 τρίποντα και μοίρασε 8 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με δύο σερί τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με 15-8 στα πρώτα 6’ και 30’’ της συνάντησης. Στην συνέχεια, όμως, η Αναντολού Έφες, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, επέβαλλε φρενήρη ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Σέιν Λάρκιν, Τίμπορ Πλάις, ξέφυγε με 29-19 στο 9’, ύστερα από επιμέρους σκορ 21-4 σε διάστημα δυόμιση λεπτών.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εύκολα το λάθος και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά στην δεύτερη περίοδο. Με τους Λάρκιν, Βασίλιε Μίσιτς να φτάνουν στους 12 πόντους, η Αναντολού Έφες ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (49-34), με 2’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Η τουρκική ομάδα άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Τζέιμς Άντερσον και τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λάρκιν και ανέβασε την διαφορά στους 17 (63-46) στο 25’. Η Αναντολού Έφες συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 19 (72-53).

Ο Ολυμπιακός με σερί 11-0, που άρχισε με καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ λίγο πριν την εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου, μείωσε στους οκτώ (72-64) λίγο μετά το 32’. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες να πλησιάσει περισσότερο και οι γηπεδούχοι με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Λάρκιν, ξέφυγαν με 14 (86-72) στο 38’ και έφτασαν χωρίς να απειληθούν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 51-41, 72-55, 91-79.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 40 (10/15 τριπ.), Μπομπουά 3 (1), Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Σανλί, Μορμάν 5, Πλάις 13, Μίτσιτς 12 (2 τριπ., 9 α.), Άντερσον 4, Πίτερς, Ντάνστον 11, Σίμον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντουιν 8 (1), Πολ 7 (2), Μπάικς 11 (8 α.), Βεζένκοβ 10, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8 (2), Ρούμπιτ 4, Έλις 14, ΜακΚίσικ 5 (1).