Εξαιρετική πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας έκανε η Εθνική ομάδα, η οποία πέτυχε επιβλητική νίκη επί της Σενεγάλης (87-64).

Με «όπλα» την πολύ καλή άμυνα της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και την άψογη ομαδική λειτουργία, που είχε ως αποτέλεσμα την μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο (13/24), η «επίσημη αγαπημένη» επέβαλλε τον ρυθμό της από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και έφτασε με άνεση στην επικράτηση. Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα και 8 ριμπάουντ. Αύριο Κυριακή (31/8, 9 μ.μ., ΑΝΤ1) και για την δεύτερη αγωνιστική της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου η «επίσημη αγαπημένη» θα αντιμετωπίσει ξανά στην Σεβίλλη τις Φιλιππίνες.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με νταμπλ σκορ για την ελληνική ομάδα (18-9), που ανέβασε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της και την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με 3/3 τρίποντα του Καϊμακόγλου και επιμέρους σκορ 18-2 η Εθνική προηγήθηκε με διαφορά 25 πόντων (36-11) λίγο μετά το 15’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Κώστα Βασιλειάδη, την διαφορά στους 28 πόντους (45-17) και τον Καϊμακόγλου να έχει πετύχει 4/4 τρίποντα!

Με γκολ φάουλ του Πρίντεζη και σουτ του Καλάθη, η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε στους 33 την διαφορά (50-17) λίγο μετά το 22’. Στην συνέχεια, όμως, αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στο ζον πρες που κατέλυσε σε ζώνη της Σενεγάλη, η οποία με σερί 13-0 μείωσε στους 20 (50-30) λίγο μετά το 25’. Η Εθνική, ωστόσο, ανέκαμψε γρήγορα. Με δύο τρίποντα των Βασιλειάδη, Καϊμακόγλου (το πέμπτο του σε ισάριθμες προσπάθειες έξω από τα 6,75 μέτρα) και ένα καλάθι του Βασιλειάδη από κλέψιμο, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 28 πόντους (58-30) σε λιγότερο από δύο λεπτά.

Με τέσσερις πόντους του Αντετοκούνμπο από βολές η «επίσημη αγαπημένη» ανέβασε την διαφορά στους 30 (64-34) λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα η διαφορά ξεπέρασε τους 30 (81-50) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3/6 τριπ.), Καλάθης 4 (4 λ.),Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 10 (2/4 τριπ., 4 α.), Καϊμακόγλου 17 (5/7 τριπ., 5-3 ριμπ.),Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σαρ): Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Μαμ. Εντόγιε, Ντιόπ 6 (1), Μαλ. Εντόγιε 11 (2), Φαγιέ 2, Εντούρ 4 (1), Εντιαγιέ 6, Ντιένγκ 21, Μπάτζι 14.

«Το κλειδί ήταν η σοβαρότητα»

Η σοβαρότητα που έδειξε η Εθνική ήταν το «κλειδί» της εύκολης νίκης επί της Σενεγάλης σύμφωνα με τον Φώτη Κατσικάρη, που επισήμανε ότι ο αυριανός (31/8, 9 μ.μ., ΑΝΤ1) αντίπαλος οι Φιλιππίνες είναι επικίνδυνη ομάδα: «Το πιο σημαντικό για μας σήμερα ήταν να αρχίσουμε με συγκέντρωση το τουρνουά. Είχαμε εστιάσει σε δύο κομμάτια, πρώτα στην άμυνα για να μην επιτρέψουμε στους αντιπάλους να έχουν χώρο και στη συνέχεια στον έλεγχο των ριμπάουντ. Είχαμε και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, από τα οποία πήραμε πόντους. Ήμασταν σοβαροί κι αυτό ήταν το κλειδί. Είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας και αναζητήσαμε την καλύτερη δυνατή επιλογή. Από τη στιγμή που ξεφύγαμε είχαμε τον έλεγχο απέναντι στη Σενεγάλη, που είναι αθλητική ομάδα, αλλά της λείπει εμπειρία. Δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, αλλά αυτό το παιχνίδι τελείωσε και κοιτάμε τώρα τις Φιλιππίνες, που είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα όπως έδειξε απέναντι στην Κροατία».

«Ακόμη κι αν βρίσκονται πίσω με μεγάλη διαφορά, συνεχίζουν να παίζουν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τέλους», παρατήρησε ο κόουτς της «επίσημης αγαπημένης».

«Ακολουθεί... πόλεμος»

«Προετοιμαστήκαμε καλά για το παιχνίδι», παρατήρησε ο Κώστας Καϊμακόγλου, κορυφαίος της Εθνικής στο αποψινό ματς και σημείωσε: «Οι πρεμιέρες επιφυλάσσουν εκπλήξεις και είδαμε τι πήγε να συμβεί στην Κροατία, αλλά εμείς ήμασταν σοβαροί, παίξαμε καλή άμυνα και ήμασταν αποτελεσματικοί στην επίθεση. Πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε κοιτάζοντας το επόμενο παιχνίδι που θα είναι δύσκολο. Ξεχνάμε ότι έγινε και ξέρουμε καλά πως το παιχνίδι με τις Φιλιππίνες και όσα ακολουθήσουν θα είναι πόλεμος».