Ύστερα από έναν θεαματικό και συναρπαστικό σε εξέλιξη τελικό στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης, η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού (88-83) και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για την σεζόν 2017-18. Για την Ένωση είναι το πρώτο Κύπελλο ύστερα από 17 χρόνια και γενικά ο πρώτος τίτλος μετά από 16 και την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ελλάδας το 2002, με προπονητή τον Ντράγκαν Σάκοτα, που οδήγησε την ΑΕΚ στην επιστροφή στους τίτλους. Επιστροφή που συνδυάζεται με την επέτειο των 50 ετών από την κατάκτηση του Κύπελλου Κυπελλούχων Ευρώπης, του πρώτου ευρωπαϊκού τίτλου από ελληνική ομάδα.

Η Ένωση είχε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό σε όλη την διάρκεια της συνάντησης, είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (24/45 έναντι 19/41) και τρίποντα (6/15 έναντι 8/23), αλλά και λιγότερα λάθη (8 έναντι 12). Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Μάνι Χάρις, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της με 17 και πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για τη νίκη της Ένωσης (86-82) με 14’’ να απομένουν για το τέλος, και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βινς Χάντερ και Κέβιν Πάντερ.

Με καλάθι του Ντούσαν Σάκοτα και τρίποντο του Πάντερ στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ τελείωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα στο σκορ (26-23). Η Ένωση συνέχισε να είναι πολύ παραγωγική και με επιμέρους σκορ 10-5, προηγήθηκε με 8 (36-28) στο 14’. Με σερί 6-0 οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο (42-43), με 19’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 45-42 για την ΑΕΚ, ύστερα από φόλοου του Βασίλη Καββαδά σχεδόν με την εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αμυντικά, ενώ στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης είτε σκόραρε, είτε δημιουργούσε για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Έτσι προσπέρασε με 61-60, 2’ και 22’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η Ένωση, όμως, αντέδρασε άμεσα και με δύο βολές του Χάντερ και καλάθι του Χάρις, ανέκτησε το προβάδισμα (64-61), ένα λεπτό αργότερα.

Η ΑΕΚ συνέχισε την αντεπίθεση της και με δύο καλάθια του Πάντερ, ξέφυγε με 72-65 μετά την συμπλήρωση των δύο πρώτων λεπτών του τελευταίου δεκάλεπτου. Με δύο βολές του Γιάνις Στρέλνιεκς και γκολ φάουλ του Τζαμέλ ΜακΛίν, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 72-70 στο 34’, όμως, η Ένωση με τον Γκριν πρωταγωνιστή ξέφυγε με 7 (73-66), με 3’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου για τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 83-81 στο 38’. Η ΑΕΚ, ωστόσο, κράτησε τη νίκη με βολή του Χάρις αμέσως μετά (84-81) και με καλάθι του 29χρονου Αμερικανού γκάρντ (86-82), που αναδείχθηκε MVP του τελικού, 14’’ πριν την λήξη του τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 20, Μιλουτίνοφ 17, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3, ΜακΛιν 9, Παπαπέτρου 6, Στρέλνιεκς 10, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 6, Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 15, Πάντερ 14, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4.