«Θεμέλια» πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας έβαλε ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο με την νίκη επί της Άλμπα (65-59) που ήταν η πρώτη του στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έφθασαν στην επικράτηση με ανατροπή στα τελευταία 14’ της αναμέτρησης, στα οποία έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα με την συμβολή των Τζέιμς Γκιστ, ΝτεΜάρκους Νέλσον και Βλάντο Γιάνκοβιτς και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα τον αγώνα στην «O2 Arena», παρουσία 500 φίλων του, και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) 2’ και 4’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά λόγω της αδυναμίας του στο αμυντικό ριμπάουντ (10 επιθετικά είχε η γερμανική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 2 οι «πράσινοι»), έχασε στην συνέχεια τον έλεγχο του παιχνιδιού και τον ρυθμό του στην επίθεση. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Λέον Ραντόσεβιτς μετά από επιθετικά ριμπάουντ, η Άλμπα ξέφυγε με 9 πόντους (29-20) με 1’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο νωθρός με την εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο. Με γκολ φάουλ του Ραντόσεβιτς και δύο σερί καλάθια του ΜακΛιν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 (36-27) λίγο μετά το 22’ και με τρίποντο του Άλεξ Κινγκ και βολή του ΜακΛιν με 11 (42-31) 4’ και 31’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Από τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου η αγωνιστική εικόνα των «πρασίνων» άρχισε να αλλάζει. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, πίεσε την Άλμπα και την έβγαλε εκτός παιχνιδιού του, και η καλή άμυνα του έδωσε την δυνατότητα να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να αλλάξει τον ρυθμό. Με επιμέρους 20-3 με πρωταγωνιστές στην επίθεση, τους Μαυροκεφαλίδη, Γιάνκοβιτς και Γκιστ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διαφορά 6 πόντων (51-45) 8’ και 27’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Η γερμανική ομάδα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε λάθη και με δύο βολές του Ρένφρο, μείωσε στους 3 (62-59) με 1’ και 10’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Στα 34’’ πριν την λήξη του αγώνα ο Ρέντινγκ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση, ο Αντώνης Φώτσης πήρε το αμυντικό και ριμπάουντ και αμέσως μετά με μια βολή έδωσε… ανάσα στους «πράσινους» (63-59).

Η Άλμπα έκανε λάθος στην επίθεση της και με δύο βολές (65-59) ο Διαμαντίδης ... σφράγισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη των «πρασίνων» στο Top 16 με 19'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-22, 45-45, 59-65.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σ. Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 2, Κινγκ 3 (1), Τάμπου 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 11 (2), Ρένφρο 10, Χάμοντς 3 (1), Μακ Λιν 11, Ραντόσεβιτς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 9 (2), Νέλσον 6, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 5, Μπατίστα 6, Μπλουμς 2.

Οι «πράσινοι» άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο τον ρυθμό του αγώνα μέσα από την σκληρή άμυνα τους και έτσι έφτασαν στην νίκη σύμφωνα με τον προπονητή τους, Ντούσκο Ιβάνοβιτς: «Ήταν ένα πάρα πολύ σκληρό παιχνίδι. Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η Άλμπα έπαιξε καταπληκτική άμυνα. Νομίζω ότι στο κομμάτι της άμυνας και του πώς να κατεβάζει το ρυθμό ενός αγώνα είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Εμείς, στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήμασταν καλοί. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, αλλάξαμε τον τρόπο παιχνιδιού μας και απαντήσαμε παίζοντας σκληρή άμυνα, ενώ καταφέραμε και να τρέξουμε. Πιστεύω ότι το σημείο που βάλαμε τους τρεις ψηλούς ήταν αυτό που γύρισε το παιχνίδι. Επαναλαμβάνω πως στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί, στο δεύτερο όμως αλλάξαμε τον ρυθμό και τρέξαμε γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό».