Με πολύ καλή εικόνα σε σημαντικό διάστημα της αναμέτρησης η Εθνική ομάδα πέτυχε επιβλητική νίκη επί της Βοσνίας Ερζεγοβίνης (83-44) στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του διεθνούς τουρνουά της Ξάνθης.

Η «επίσημη αγαπημένη» επιβεβαίωσε με την σημερινή εμφάνιση της τις μεγάλες δυνατότητες που έχει, έδωσε αισιόδοξα μήνυμα εν όψει του Ευρωμπάσκετ του ερχόμενου Σεπτεμβρίου (5-20/9) και πρόσφερε... χορταστικό θέαμα στους θεατές που γέμισαν τις εξέδρες του κλειστού της Ξάνθης. Αύριο Κυριακή (23/8, 21.15, ΕΤ3) για την τελευταία ημέρα του τουρνουά, η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίζει την Ρωσία, που σήμερα πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση επί της Τσεχίας (86-85).

Καλύτεροι της Εθνικής, που αγωνίστηκε χωρίς δύο από τους πιο έμπειρους παίκτες της, τον Βασίλη Σπανούλη και τον Στράτο Περπέρογλου, ήταν ο Κώστας Σλούκας (10 πόντοι και 6 ασίστ) και ο ορεξάτος Κώστας Παπανικολάου (19 πόντοι).

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα. Χωρίς ένταση στην άμυνα και ρυθμό στην επίθεση, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της συνάντησης, ενώ δέχθηκε δύο τρίποντα από τους Γκόρντιτς, Τόντιτς. Με την είσοδο στον αγώνα των Βαγγέλη Μάντζαρη, Κώστα Σλούκα, η «επίσημη αγαπημένη» βελτιώθηκε αισθητά τόσο στην άμυνα, όσο και στις συνεργασίες και βρήκε ρυθμό στην επίθεση.

Με έξι σερί πόντους του Γιάννη Μπουρούση η Εθνική ισοφάρισε σε 10-10 λίγο πριν το 6’ και με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μάντζαρη, ξέφυγε με 15-10 λίγο μετά το 7’. Με γκολ φάουλ του Σλούκα, η «επίσημη αγαπημένη» τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11).

Η Εθνική συνέχισε το ίδιο καλά στην άμυνα και με τον Σλούκα να δημιουργεί στην επίθεση και τον Γιάννη Μπουρούση να σκοράρει ξέφυγε με 12 (23-11) λίγο πριν το 12’ με συνολικό σερί 8-0 από το 15-11. Με τρίποντο του Σλούκα η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και διαφορά 13 πόντων (26-13) με 7’ και 14’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Στην συνέχεια η Εθνική έχασε λίγο την συγκέντρωση στην άμυνα και τον επιθετικό ρυθμό της, αλλά με τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε, επίσης, δύο εντυπωσιακά κοψίματα στην άμυνα, προηγήθηκε πάλι με 13 (34-21), 1’ και 56’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε στο δεύτερο μέρος με ενέργεια στην άμυνα, πίεσε σε όλο το γήπεδο και βρήκε και καλάθια στον αιφνιδιασμό, πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα και με σερί 9-0 ξέφυγε με διαφορά 19 πόντων (45-26) λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων τρεισήμισι λεπτών της τρίτης περιόδου. Με ξέσπασμα του Παπανικολάου, που πέτυχε 11 πόντους με ένα τρίποντο, σε τρεισήμισι λεπτά, η Εθνική ανέβασε την διαφορά στους 25 (56-31) με 3’ και 2’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με τρίποντο του Μουχάμεντ Πάσαλιτς, πρώην του Άρη και της Καβάλας, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 22 (56-34).

Παρότι η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 22 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική με σερί 15-0 σε διάστημα περίπου τριών λεπτών, εκτόξευσε την διαφορά στους 37 (78-41) με 1’ και 40’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Πρωταγωνιστές στην τέταρτη περίοδο, για την «επίσημη αγαπημένη» ήταν οι Κώστας Παπανικολάου, Κώστας Κουφός και Γιάννης Αντετοκούνμπο. Η μεγαλύτερη διαφορά της Εθνικής ήταν η τελική των 39 πόντων.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-22, 56-34, 83-44.

ΕΛΛΑΔΑ(Κατσικάρης): Μπουρούσης 11 (6 ριμπ.), Ζήσης 2, Καλάθης 8, Σλούκας 10 (6 α.), Αντετοκούνμπο 10, Καϊμακόγλου 7, Κουφός 7, Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 1, Παπανικολαου 19, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 5.

ΒΟΣΝΙΑ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 3, Μπούζα, Στιπάνοβιτς 7, Σούταλο 3, Γιόσιλο, Γκόρντιτς 6, Κικάνοβιτς 16, Αλιμπιάνιτς, Πέρσιτς, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφοε, Βράμπατς, Τόντιτς 7.