Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις φετινές ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 86-83 της Αρμάνι Μιλάνο για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με -20 οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, οδήγησαν το ματς στην παράταση και εκεί πήραν την 11η φετινή τους νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-20 και έχει μπροστά τους τρεις ακόμα αναμετρήσεις, δύο στη Μόσχα και μία στο Κάουνας. Αντίθετα η Αρμάνι έπεσε στο 20-13 και πλέον κινδυνεύει να χάσει τη θέση της στην τετράδα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους (7/9 δίποντα) και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που είχε ακόμα τον Μάριο Χεζόνια με 17 πόντους, τον Μπεν Μπέντιλ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Ιωάννη Παπαπέτρου με 14 πόντους και τρία τρίποντα.

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 15 πόντους και ο Κέβιν Πάντερ με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πριν από το πεντάλεπτο είχαν χτίσει διψήφια διαφορά (4-14 και 6-20) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΛεΝτέι να ευστοχεί σε τρίποντο στο 17' για το 22-42 και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 29-46 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 49-59 και στην τέταρτη περίοδο έκανε την αντεπίθεση του. Συνέχισε να πλησιάζει στο σκορ και τρέχοντας σερί 7-0 μετέτρεψε το 59-66 σε 66-67 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος με τον Παπαγιάννη. Στα 14'' για το φινάλε ο Πάντερ έκανε το 68-70 με τον Χεζόνια να σκοράρει στο φινάλε και ισοφαρίζει σε 70-70 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ από το ξεκίνημα, φτάνοντας ως και στο +10 με τον Μακ να κάνει το 85-75 με την Αρμάνι να μειώνει αλλά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στην επικράτηση με 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70, 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (3), Χεζόνια 17 (2), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (1), Σαντ-Ρος.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοφ 15 (3), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10, Ταρζούσκι 12, Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7.