Με μακρινό σουτ από την γωνία του Μοχάμεντ Πάσαλιτς δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη ο Άρης νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (60-59) στον τελικό του Nick Galis Cup. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπάνβιτ με 77-74 στον μικρό τελικό.

Ο μεγάλος τελικός και ο τρόπος που νίκησε ο Άρης ήταν ο καλύτερος επίλογος για τους φίλους των «κίτρινων», που αποθέωσαν την νεανική ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη και τον Νίκο Γκάλη, που παρακολούθησε χαμογελαστός τους «διαδόχους» του να επιβάλλονται σε μια από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης παρά τις απουσίες της (Τεόντοσιτς, Ντε Κολό και Χριάπα).

Μετά το τέλος των αγώνων, ο Νίκος Γκάλης απένειμε αναμνηστικές πλακέτες στις υπόλοιπες τρεις ομάδες που πήραν μέρος στο τουρνουά (Παναθηναϊκός, Μπάνβιτ και ΤΣΣΚΑ) και το τρόπαιο στην αγαπημένη ομάδα του, τον Άρη. Ο Γκάλης, επίσης, βράβευσε τον MVP του τουρνουά Αλέξανδρο Βεζένκοφ.

Οι «κίτρινοι» ήταν πολύ καλοί αμυντικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Λαμάρκους Ριντ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ανάγκασε με την άμυνα του την ΤΣΣΚΑ να σκοράρει μόλις 10 πόντους και έτρεξε σερί 10-0, που του έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στο τέλος της περιόδου (49-41).

Με τους νεαρούς Πουλιανίτη, Σαμαρά στο παρκέ, οι «κίτρινοι» αύξησαν την διαφορά στους 12 (56-44) στο 34’. Η ρωσική ομάδα ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με επιμέρους σκορ 15-2 προσπέρασε (59-58) με περίπου ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του ματς. Ο Άρης, όμως, δεν είχε την… τελευταία λέξη του και με μακρινό σουτ του Πάσαλιτς από την γωνία δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος του τελικού πανηγύρισε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-35, 49-41, 60-59.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Δήμας, Ριντ 16 (2), Τόμας 5, Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 12 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, Σαμαράς.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Φριντζόν 3 (1), Νίκολς 4, Τζάκσον 19 (3), Μαρκοϊσβίλι 10 (2), Κορόμπκχοφ, Ουίμς 6, Στρέμπκοφ 3 (1), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 5 (1), Καούν, Χάινς 9.

Στον μικρό τελικό, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 74-72 δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ και καλάθι του Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά στην συνέχεια δέχθηκαν δύο καλάθια από την τουρκική ομάδα (76-74) και στο τελευταίο λεπτό ο Μπατίστα αστόχησε σε τέσσερις βολές.

Στην τελευταία επίθεση της Μπάνβιτ ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, η τουρκική ομάδα δεν εκδήλωσε σουτ εντός του χρόνου των 24’’, αλλά στα 2’’ που απέμειναν για την λήξη, ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Μουτάφ με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ 77-74.

Οι «πράσινοι» έχασαν συνολικά 12 βολές (20/32) και έκαναν 17 λάθη, όμως, το κέρδος τους από το διήμερο του τουρνουά στο «Nick Galis Hall» ήταν η αναβαθμισμένη παρουσία των Βλάντο Γιάνκοβιτς, Νίκου Παππά. Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε για την Θεσσαλονίκη χωρίς τους τραυματίες ΝτεΜάρκους Νέλσον, Έι Τζέι Σλότερ και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-44, 64-67, 74-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 17 (2/4 τριπ.), Φώτσης 3, Παππάς 15 (1/3 τριπ., 5 ασίστ), Διαμαντίδης 8 (6 ασίστ), Γκιστ 19 (3/6 τριπ.), Μπατίστα 10 (8 ριμπ.).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Λούκιτς): Βεϊσέογλου 3, Ρόουλαντ 11 (1), Ουλουσόι 2, Καντάν, Ετζ 11 (1), Ντέιβις 2, Μεχία 8, Βερεμένκο 9, Σίμονς 7, Τζεσίμ 8 (1), Μουτάφ 14 (3), Οζέρ 2.