Κάθε κανόνας έχει τις εξαιρέσεις του αλλά ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάει κόντρα σε κάποιους από αυτούς που διέπουν τους τελικούς των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ κάτι που ισχύει συνολικά για τη φετινή σειρά. Οι ερυθρόλευκοι έγιναν η 4η ομάδα στις 24 σειρές τελικών που έχασε τον πρώτο αγώνα αλλά πήρε τον τίτλο ενώ αυτή ήταν η πρώτη φορά στην οποία σημειώθηκαν τρία «διπλά».

Πιο αναλυτικά…

*Πριν τη φετινή σειρά τελικών, το 86,95% των ομάδων που είχε κάνει το 1-0 πήρε και τον τίτλο (20 στις 23 σειρές δηλαδή) αλλά ο Ολυμπιακός πήγε κόντρα σε αυτόν τον κανόνα καθώς παρότι έχασε τον πρώτο τελικό και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ με 81-83, απάντησε με τρεις συνεχόμενες νίκες για να πάρει τον τίτλο. Έτσι έγινε η 4η ομάδα που προσπέρασε αυτόν τον «κανόνα» μαζί με τον Ολυμπιακό του 1993, τον Παναθηναϊκό του 1999 και την ΑΕΚ του 2002.

*Η φετινή σειρά παρουσίασε τρία «διπλά», νίκες δηλαδή φιλοξενούμενων στους τέσσερις αγώνες ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι πριν την έναρξη της μόλις 18 τελικοί είχαν αναδείξει νικήτρια τη φιλοξενούμενη ομάδα σε σύνολο 98 αγώνων.

*Είναι η πρώτη φορά που μία σειρά τελικών παρουσίασε τρεις νίκες φιλοξενούμενων. Από δύο είχαν  η σειρά του 2002 (ΑΕΚ-Ολυμπιακός), του 2013 (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός) και του 2014 (Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός).

*Ο Ολυμπιακός έγινε η 19η ομάδα στις 24 σειρές τελικών που έχοντας το πλεονέκτημα έδρας, έφτασε στο Πρωτάθλημα (79,16%).

*Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των τελικών που ένας αγώνας τους κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Η τελευταία φορά που ένα 40λεπτο δεν αποδείχτηκε αρκετό για να αναδείξει νικητή, ήταν στον 4ο και τελευταίο τελικό του 2011 όταν ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 101-94 και κατέκτησε τον τίτλο.

*Ευστοχώντας 14 φορές σε σουτ τριών πόντων (14/32), οι πρωταθλητές ισοφάρισαν την κορυφαία σχετική επίδοση της ιστορίας των τελικών. 14 είχε ο Παναθηναϊκός στον 1ο τελικό του 2004 κόντρα στο Μαρούσι και ο Ολυμπιακός στον 3ο τελικό του 2010.

Τα αρνητικά ρεκόρ…

*Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη που του έδωσε τον τίτλο παρότι είχε μόλις 4/12 βολές. Πλησίασε αλλά δεν κατέρριψε το αρνητικό ρεκόρ περιόδου, το οποίο κράτησαν τα Τρίκαλα BC Aries που είχαν κόντρα στους ερυθρόλευκους στο ΣΕΦ 4/15 βολές.

*Οι ερυθρόλευκοι μάλιστα «φλέρταραν» με το αρνητικό ρεκόρ εύστοχων βολών σε τελικό αφού είχαν μόλις μία περισσότερη από την ομάδα τους στον 5ο τελικό του 1995 κόντρα στον Παναθηναϊκό όταν ευστόχησαν τρεις φορές από τη γραμμή του φάουλ.

*Αυτή πάντως ήταν η χειρότερη επίδοση των 35 αγώνων του Ολυμπιακού στο φετινό Πρωτάθλημα. Είχε 6/12 βολές στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Λαύριο.

*Κάνοντας 18 λάθη οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ισοφάρισαν τη χειρότερη επίδοση τους στη σεζόν. Την ίδια είχαν σημειώσει και πάλι κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ αλλά στην κανονική περίοδο. Η διαφορά βέβαια είναι ότι το χθεσινό ήταν παιχνίδι 50 λεπτών.

*Αρνητικό ρεκόρ περιόδου είναι και οι 13 ασίστ που καταγράφηκαν στην στατιστική του Ολυμπιακού που είχε 14 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και στο εκτός έδρας παιχνίδι της κανονικής περιόδου με τον Παναθηναϊκό.

*Σημειώνοντας 11 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν τη χαμηλότερη επιθετική επίδοση τους σε μία περίοδο για το φετινό Πρωτάθλημα. Την ίδια είχαν στην 1η περίοδο του 2ου τελικού, στη 2η περίοδο του εκτός έδρας ντέρμπι της κανονικής περιόδου με τον Παναθηναϊκό αλλά και στην 4η περίοδο του 2ου προημιτελικού κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings.