Η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται ένα βήμα μακριά από το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα καθώς επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Κωνσταντινούπολη με 82-67 και προηγείται με 2-0 νίκες των Ισραηλινών.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ενδεικτικό της θέλησης των Τούρκων. Με ηγέτη τον Γκούντελοκ (19π.), προηγήθηκαν με 30-14 έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Η Μακάμπι δεν είχε λύσεις καθώς ο Τζέρεμι Πάργκο (16π.) δεν επανέλαβε εμφάνιση ανάλογη αυτής του πρώτου αγώνα, ενώ ο Ντέβιν Σμιθ κλείστηκε από την άμυνα των Τούρκων.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-34, ενώ η διαφορά έφτασε έως και στους 22 πόντους.

Η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει έως και στους 12 πόντους (71-59, 35’) με πρωταγωνιστές τους Ραντλ (13π.), Λίνχαρτ (12π.), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις και εξασφάλισαν τη νίκη. Ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση με επτά πόντους (2/3 τρίποντα) και τέσσερις ασίστ, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης χρησιμοποιήθηκε για περίπου εννιά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 50-34, 68-53, 82-67.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ(Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 19(1), Ζήσης 7(2), Μπιέλιτσα 9(1), Ερντέν 12, Μαχμούτογλου 3(1), Μπογκντάνοβιτς 11(3), Τσετίν, Σαβάς, Ζόριτς 3, Βέσελι 6, Σιπάχι 5(1), Πρέλντζιτς 7(1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ(Γκούντες): Πάργκο 16(2), Χέινς, Σμιθ 7(1), Ραντλ 13, Λίνχαρτ 12(2), Τάιους 4, Κοέν, Οχαγιόν 2, Λάντεσμπεργκ 11(1),  Σχορτσανίτης, Αλεξάντερ, Φορτέ.