Η εκτός έδρας νίκη απέναντι σε ομάδα με ίδιους στόχους, που έψαχνε τις ο Παναθηναϊκός Superfoods «ήρθε» στο κατάλληλο σημείο. Η ελληνική ομάδα πέρασε νικηφόρα από τη Βιτόρια με 72-63 κόντρα στην Μπασκόνια, έκανε το 2-0 κόντρα στους Βάσκους και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα ήττα της Φενέρμπαχτσε με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση.

Οι Τούρκοι έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας αλλά στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές ο Παναθηναϊκός Superfoods (παίζει με ΤΣΣΚΑ εντός έδρας και Μακάμπι εκτός) ευελπιστεί είτε να κάνει μία νίκη παραπάνω από τους Τούρκους είτε να βρεθεί σε μία πολλαπλή ισοβαθμία στην οποία θα συμμετέχει και η Μπασκόνια, ώστε να μπει στα πλέι οφ έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το καλύτερο της ημίχρονο μακριά από το ΟΑΚΑ στην Ισπανία. Μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και παράλληλα να εκμεταλλευτεί τα δικά της όπλα. Κάπως έτσι ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 24-6 (!) κρατώντας την Μπασκόνια πολύ κάτω από τους μέσους όρους της και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έκλεισε το πρώτο μέρος στο +16 του 21-37.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς διατήρησε το προβάδισμα αλλά και την υπέρ του διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Ωστόσο η αντίδραση των Βάσκων ήρθε στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 σχεδόν μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά μείωσαν σε 48-56. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν άστοχος ενώ είχε γενικά κακές επιλογές στην επίθεσή του. Τέσσερις σερί πόντοι του Τζέιμς και ένα τρίποντο του Φελντέιν έδωσαν και πάλι στην ελληνική ομάδα διψήφια διαφορά ενώ παρότι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -6 (61-67) ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στην 16η φετινή του νίκη και πλέον ελπίζει βάσιμα στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 6-24, 21-37, 37-54, 63-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 7 (1), Βόιτμαν 12, Χανγκά 13 (1), Μπουμπουά, Μπλάζιτς, Ντιόπ 7, Τίγι 2, Λαπροβίτολα 5 (1), Σενγκέλια 6, Μπάντιντζερ 11 (1), Λουζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (2), Νίκολς 2, Ρίβερς, Τζέιμς 11 (1), Παππάς 4, Φελντέιν 8 (2), Γκιστ 11 (1), Γκάμπριελ 6 (2), Μπουρούσης 4, Καλάθης 8.