Ο Ολυμπιακός πέτυχε επιβλητική νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα Carna (87-70) και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με 23 στο δεύτερο. Στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν την άμυνα τους και έφτασαν με άνεση στην επικράτηση, ενώ τέσσερις παίκτες τους τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Ιωάννης Παπαπέτρου (15), Έρικ Γκριν (13 με 3/4 τρίποντα), Κεμ Μπιρτς (12) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (11).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην αναμέτρηση με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση και με δύο τρίποντα του Έρικ Γκριν και πέντε πόντους του Κεμ Μπιρτς, προηγήθηκε με 15-6, 5’ και 20’’ μετά το τζάμπολ. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (22-8) λίγο πριν την συμπλήρωση των πρώτων επτά λεπτών με γκολ φάουλ του Κώστα Παπανικολάου και δύο βολές από τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Ματ Λοτζέσκι. Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna μείωσε στους 9 (24-15 σκορ πρώτης περιόδου) με δύο καλάθια των Τάιλερ Καλινόσκι, Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ στο τελευταίο λεπτό του δεκάλεπτου.

Με τρίποντο και καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 16 (31-15) στα πρώτα 47’’ της δεύτερης περιόδου και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ντομινίκ Ουότερς και τέσσερις βολές του Νίκολα Μιλουτίνοφ στους 22 (40-18) 3’ και 31’’ μετά την έναρξη του δεκάλεπτου. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» απάντησαν με πέντε σερί τρίποντα. Τρία από τον Άντονι Χίκεϊ και δύο από τον Δημήτρη Βεργίνη και κατέβασαν την διαφορά στους 9 (42-33) στο 16’.

Ο Απόλλωνας Carna μείωσε στους 8 (44-36) δύο λεπτά αργότερα, με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Γιάννη Κουζέλογλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο βολές του Γιώργου Διαμαντάκου και λέι απ του Χίκεϊ στον αιφνιδιασμό πλησίασαν στους 6 (46-40), 29’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +8 (48-40) ύστερα από καλάθι του Ματ Λοτζέσκι από επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας Carna μείωσε στους 7 (51-44) με καλάθι του Διαμαντάκου και κάρφωμα του Κουζέλογλου στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» πλησίασαν ξανά στους 7 (55-48) στο 25’, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 11-0 με τρίποντο του Γκριν και γκολ φάουλ του Μπιρτς, αύξησε την απόσταση του από τους γηπεδούχους στους 18 πόντους (66-48) στο 27’. Με νέο καλάθι του Μιλουτίνοφ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 19 (70-51) δύο λεπτά αργότερα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 23 (76-53) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τέταρτης περιόδου, με γκολ φάουλ του Παπαπέτρου και τρίποντο του Λοτζέσκι. Το +23 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι διατήρησαν τον έλεγχο έως το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 51-70, 70-87.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ξέραμε ότι είχαμε να παίξουμε με μια ομάδα που θέλει να κάνει νίκες ιδιώς στην έδρα της. Είχε πέντε νίκες σε εννέα παιχνιδια και αν μη τι άλλο θα προσπαθούσε να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι για να μπορέσει να μας κοντράρει και εαν μπορέσει να κλέψει το παιχνίδι.

Πιστεύω ότι μπήκαμε πολύ σοβαρα στο ξεκίνημα, παίξαμε καλά στην άμυνα, ο Απόλλωνα είναι μια ομάδα με καλούς επιθετικούς παίκτες και καταφέραμε στην αρχή να τους βγάλουμε από το ρυθμό τους. Όταν η διαφορά όμως έφτασε στους 22 πόντους στις αρχές του δευτέρουμε ημιχρόνου θεωρώ ότι χαλαρώσαμε στην άμυνα κάναμε μια σειρά λαθών στην επίθεση, ο Απόλλων έβαλε επτά τρίποντα σε επτά λεπτά και πλησιάσε στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαμε καλύτερη διάρκεια, ξεκινήσαμε συγκεντρωμένα, πήραμε και πάλι μια αρκετά καλή διαφορά και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε το ρυθμό και δίκαια φτασαμε στη νίκη.Ο Απόλλων είναι μια ομάδα η οποία παλεύει για να σωθεί και του εύχομαι καλή επιτυχία και να πετύχει τους στόχους του».

Ιωάννης Παπαπέτρου (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για την προσπάθεια που κατέβαλλε αλλά και ένα μεγάλο μπράβο για την ωραία ατμόσφαιρα που συναντήσαμε στο γήπεδο. Στο ξεκίνημα του αγώνα πήραμε μια διαφορά, αλλά κάναμε κάποια λάθη και δεν την κρατήσαμε. Έπρεπε να παίξουμε έτσι για σαράντα λεπτά και όχι να έχουμε κενά διαστήματα. Όταν είσαι σοβαρή ομάδα πρέπει να παίζεις σωστά για σαράντα λεπτά. Μας περιμένει δύσκολη συνέχεια, πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να συνεχίσουμε».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Απόλλωνα Carna): «Για εμάς το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν ουσιαστικά παιχνίδι προετοιμασίας για τον δύσκολο αγώνα που έχουμε μπροστά μας το Σάββατο με αντίπαλο τον Κόροιβο και από την άλλη θέλαμε να σταθούμε αξιοπρεπώς κόντρα στον Ολυμπιακό. Δυστυχώς τα προβλήματα υγείας του Μπάβτσιτς και κάποιοι μικροτραυματισμοί άλλων παιδιών δεν μας επέτρεψαν να κάνουμε πολλά πράγματα καθώς η ομάδα κουράστηκε γρήγορα.

Βέβαια σε ένα σημαντικό κομμάτι το οποίο το δουλεύουμε και θέλουμε να είμαστε καλοί και εννοώ το τρανζίσιον παιχνίδι, πιστεύω ότι λειτουργήσαμε καλά. Μας λείπει η ισορροπία μέσα στο καλάθι, θέλουμε να έχουμε επιλογές και περιφερειακά αλλά και μέσα στη ρακέτα γιατι τότε νομίζω ότι θα μπορούμε να πηγαίνουμε στους 75 πόντους το οποίο θα είναι πολύ σημαντικό για το τελείωμα του πρωταθλήματος.

Αυτό που θέλουμε εμείς είναι να δουλέψουμε καλά αυτή την εβδομάδα. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των παιδιών, γίνεται πολύ μεγάλη προσπάθεια και πιστεύω ότι στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Στο ξεκίνημα του Μάρτη έχουμε μπροστά μας δυο πολύ σημαντικά παιχνίδια με Κόροιβο και Δόξα Λευκάδας τα οποία είναι τα πλέον καθοριστικά της χρονιάς και εκεί πρέπει να βγάλουμε ότι καλύτερο έχουμε. Έχουμε αλλάξει αρκετά τον τρόπο του παιχνιδιού μας όμως πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα που όλοι επιθυμούμε».

Γιάννης Κουζέλογλου (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Carna): Ξέραμε ότι θα παίξουμε με μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Ολυμπιακος όπως επίσης ξέραμε ότι δεν είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά δεν θα είχαμε καμία τύχη. Το παιχνίδι αυτό όμως έχει τελειώσει για εμάς. Κοιτάζουμε μπροστά καθώς το Σάββατο δίνουμε ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Κόροιβο. Πρέπει να δουλέψουμε όσο πολύ καλά και σε υψηλό τέμπο για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη όπου είναι μονόδρομος για εμάς».