Την τέταρτη ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα και τρίτη στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» που παρατάχθηκαν δίχως πέντε παίκτες του, ηττήθηκαν με 90-76 από τους Βάσκους και υποχώρησαν στο 5-4 έπειτα από 11 αγωνιστικές, τη στιγμή που η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-5.

Η ελληνική ομάδα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε στους επτά στο ξεκίνημα της τέταρτης περίοδου, όμως σε εκείνο το σημείο δέχθηκε σερί 10-0 και να κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Οι Κώστας Σλούκας και Γιώργος Πρίντεζης ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ελληνική ομάδα έχοντας από 15 πόντους με τους Χασάν Μάρτιν και Σακίλ Μακίσικ να προσθέτουν από 12. Ο Ζόραν Ντράγκιτς είχε 18 πόντους για την Μπασκόνια και ο Πιέρια Χένρι προσέθεσε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα της πρώτης περιόδου. Και παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε στο καλάθι (15-17) στο 8', η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων τρέχοντας ένα μικρό σερί 6-0 (15-23).

Το προβάδισμα των Βάσκων έφτασε σε διψήφια επίπεδα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ενώ δύο τρίποντα από τους Ντράγκιτς και Πολονάρα έδωσαν την ευκαιρία να προσπεράσουν με 33-17. Ένα νέο σερί 7-0 της Μπασκόνια, την έφερε για πρώτη φορά στο +22 με τον Πολονάρα να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. και να διαμορφώνει το 21-43. Ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με 31-47.

Έξι γρήγοροι πόντοι από τον Πρίντεζη έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να μειώσει με τον Σλούκα να κάνει το 39-49 στο 23'. Η διαφορά έπεσε και μονοψήφια επίπεδα (44-53 και 49-58) με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν τη διαφορά ασφαλείας σε όλη την τρίτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμα περισσότερο (60-67) όμως μία φάση που οι διαιτητές τελικά μετά από το βίντεο έδωσαν επιθετικό φάουλ στον Σπανούλη, άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Η Μπασκόνια απάντησε με σερί 10-0 που την έφερε ξανά στο +17 (60-77) στο 34'. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πλησιάσουν εκ νέου με την Μπασκόνια να συντηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη με 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-47, 58-67, 76-90.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Λαρεντζάκης 6 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 15 (2), Μάρτιν 12, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 7 (1), Τζένκινς 2, ΜακΚίσικ 12.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Τζέκιρι 6, Χένρι 17 (2τρ., 11ασ.), Φαλ 7, Πίτερς 16 (2), Ντράγκιτς 18 (3), Γκεντράιτις 6 (2), Πολονάρα 14 (3).