Η Εθνική ομάδα νίκησε στο Μιλάνο την Ιταλία (85-81) με... συνταγή παρόμοια με εκείνη του αγώνα της πρεμιέρας με αντίπαλο την Κροατία, και έκανε το «δύο στα δύο» για τον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Ευρωμπάσκετ.

Η «επίσημη αγαπημένη» είχε τον έλεγχο του ματς στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του, χάρις στην εξαιρετική άμυνα της και με πρωταγωνιστές στην επίθεση όπως και στην αναμέτρηση κόντρα στην Κροατία, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος σκόραρε συνολικά 23 πόντους και το έκτο τρίποντο του στην συνάντηση (84-77 με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα) ήταν το καθοριστικό για τη νίκη.

Η Εθνική με τον Δημήτρη Αγραβάνη να προσφέρει 3/4 τρίποντα και 13 πόντους, τον Κώστα Παπανικολάου να είναι πολύ καλός αμυντικά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να δίνει έξτρα ενέργεια στην άμυνα και ένα τρίποντο στην επίθεση, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε μέχρι 15 πόντους (71-56 37’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, 72-57 στο 33’ και 75-60 στο 35’).

Στα τελευταία λεπτά του ματς, ωστόσο, είχε κακές επιλογές στην επίθεση που είχαν ως συνέπεια να χάσει τον ρυθμό της. Η Ιταλία με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Σιμόνε Φοντέκιο μείωσε στους τρεις (84-81) με 35’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα αλλά στα τελευταία επτά δευτερόλεπτα δύο φορές ο Φοντέκιο και ο Στέφανο Τόνουτ ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα.

Η Εθνική σήμερα Κυριακή (4/9) έχει ρεπό και αύριο Δευτέρα (5/9, 18:00) αντιμετωπίζει την Μεγάλη Βρετανία για την τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του 41ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Tα δεκάλεπτα: 23-17,  47-40, 71-57, 85-81.

ΕΘΝΙΚΗ (Ιτούδης): Αγραβάνης 13 (3), Αντετοκούνμπο Γ. 25 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 2, Καλάθης 6, Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρ.), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7.

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (3), Μάνιον 6 (1), Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τονούτ 13 (3).