Στο πρώτο του φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 80-75 της Ουνικάχα Μάλαγα για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ζευγάρωσε τις επιτυχίες του στη διοργάνωση, μετά και από τη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στην επίσης ισπανική Μπασκόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι άρχισαν δυνατά το παιχνίδι -προηγήθηκαν ως και +15 στην πρώτη περίοδο- είδαν την ομάδα της Ανδαλουσίας να μειώνει και στην τελευταία περίοδο να φτάνει ακόμα και σε απόσταση τριών πόντων. Ωστόσο στο φινάλε είχαν σωστές επιλογές διευρύνοντας έτσι το ρεκόρ τους στη φετινή διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε για μία ακόμα φορά δίχως τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη αλλά και τον επίσης τραυματία Κιμ Τιλί. Το ξεκίνημα του όμως στο παιχνίδι ήταν ιδανικό καθώς ελέγχοντας το ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, έφτασε να προηγηθεί με 21-6 στο7' ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά πόντων (21-11). Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αμυντικά πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να «ροκανίσουν» την εις βάρος τους διαφορά, παρότι ο Ολυμπιακός δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ. Παρόλα αυτά οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει στο -4 (37-33).

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με στόχο να επιβάλλουν και πάλι το ρυθμό τους και έχοντας σε καλή βραδιά τον Τόμπσον το κατάφεραν καθώς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-35 στο 23') και τη διατήρησαν εκεί ως και το φινάλε του δεκαλέπτου (59-47). Με τον Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς να σημειώνει 10 πόντους σε λιγότερο από πέντε αγωνιστικά λεπτά, η Μάλαγα κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας σε 65-62 στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο ΜακΚάλουμ μείωσε σε 75-71 με τον Μάντζαρη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 78-71. Και πάλι ο Αμερικανός κράτησε «ζωντανή» τη Μάλαγα με κολ φάουλ στα 38'' για το τέλος (78-74) όμως στη συνέχεια -έπειτα από εκατέρωθεν λάθη- ο Μάντζαρης με 2/2 βολές έκανε το σκορ 80-74 στα 19''. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νέντοβιτς με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 59-47, 80-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 12, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 14 (1), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5, Όγκουστιν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12.