Κάνοντας εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε 60 πόντους και με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που τελείωσε με 41 πόντους (προσωπικό ρεκόρ), η Εθνική ομάδα νίκησε και την Ουκρανία, με 99-79, και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση του Γ' Ομίλου του Eurobasket 2022, κάνοντας το 4 στα 4.

Οι Ουκρανοί, που ήταν αήττητοι ως το παιχνίδι της Τρίτης, έβαλαν.. δύσκολα στο πρώτο μέρος την ελληνική ομάδα και επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 46-39. Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Με αιχμή τον Γ. Αντετοκούνμπο που άντεξε το «ξύλο» από την αντίπαλη άμυνα και τους Καλάθη, Παπανικολάου και Παπαγιάννη να δίνουν σημαντικές λύσεις έμοιαζε ασταμάτηση.

Ανέτρεψε πλήρως το σκορ στην τρίτη περίοδο έχοντας επιμέρους 32-11 και έφτασε στην τελική επικράτηση με το ευρύ 99-79 εξασφαλίζοντας έτσι την πρώτη θέση του ομίλου. Πλέον η Ελλάδα, μετά και το τελευταίο της παιχνίδι την Πέμπτη (8/9, 18:00) με την Εσθονία θα περιμένει να μάθει το αντίπαλο της, τον τέταρτο από τον Δ' όμιλο, με τον οποίο θα αναμετρηθεί στο πρώτο νοκ άουτ την ερχόμενη Κυριακή (11/9).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (9 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (1), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2), Μίχαϊλιουκ 16 (1), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8, Ζότοφ 2.