Εκτός συνέχειας του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ καθώς ηττήθηκε και στην έδρα της από τη Φάλκο, με 89-83 για την 5η αγωνιστική των ομίλων και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ρίγα επί της Τρεβίζο, αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση φάσης.

Σε μια ιδιαίτερη βραδιά στο κλειστό των Λιοσίων, καθώς πριν από το τζάμπολ αποσύρθηκε η φανέλα με το #13 που φορούσε ο Στέφαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ παρότι προσπάθησε μέχρι τέλους δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη που θα κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της για παρουσία στο τουρνουά play in.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (15-26). Γρήγορα όμως η ΑΕΚ κατάφερε να καλύψει αυτή την εις βάρος της διαφορά και να πλησιάσει σε 23-26 πριν οι Ούγγροι ανοίξουν και πάλι τη διαφορά (27-39 στο 18'). Η ΑΕΚ παρότι σούταρε 1/10 τρίποντα στο ημίχρονο κατάφερε να παέι στα αποδυτήρια στο -4 (38-42). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν και πάλι το σκορ (42-55 στο 26') και και την ΑΕΚ να επιστρέφει (66-67 στο 32'). Η παίκτες της Φάλκο ωστόσο κατάφεραν να συντηρήσουν αυτό τους το προβάδισμα μέχρι τέλους φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 89-83 και παίρνοντας πλεονέκτημα για την απευθείας πρόκριση στους «16».

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89.

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης, Ανγκόλα 22 (2), Παππάς 13, Γκρίφιν 24 (3), Χάμερ 12 (1), Κολόμ 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6, Βαουλέτ 4.

ΦΑΛΚΟ (Κονάκοφ): Περλ 18 (1), Βαράντι 20 (6 τρίπ., 12 ασ.), Μπένκε 15 (1), Κλαρκ 2, Μπάρατς 15 (1), Κέλερ 11 (15 ριμπ.), Γκόλομαν 6, Κόβακς 2, Σόμογκι.