Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης την Κυριακή (17/5, 22:00) μετά την νίκη της στον δεύτερο ημιτελικό επί της Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ με 96-87.

Η «Βασίλισσα» και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρεθεί για πρώτη φορά ξανά αντίπαλοι σε τελικό Φάιναλ Φορ, πριν από 20 χρόνια, στις 13 Απριλίου 1995, στην διοργάνωση, που φιλοξενήθηκε στην Σαραγόσα. Τότε η Ρεάλ του Άρβιντας Σαμπόνις, Τζο Αρλάουσκας κ.α. είχε κατακτήσει τον τίτλο με την νίκη της με σκορ 73-61. Συναντήθηκαν πάλι στο Λονδίνο, το 2013. Ο Ολυμπιακός πήρε την… ρεβάνς με επιβλητική νίκη με σκορ 100-88 με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει 2 πόντους με 5/9 τρίποντα και τον Έισι Λο να σκοράρει 20 και να μοιράζει 5 ασίστ.

Στον αποψινό ημιτελικό η Ρεάλ επικράτησε σχετικά άνετα με «κλειδιά» την μεγάλη ευστοχία της έξω από τα 6,75 μέτρα (14/30), που ήταν αποτέλεσμα της πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας (30 ασίστ) και τα μόλις 4 λάθη της. Η «Βασίλισσα» έβαλε τις βάσεις της νίκη της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 35-24 με 6/7 τρίποντα ξέφυγε με διαφορά 20 πόντων (55-35 σκορ πρώτου ημιχρόνου). Η Ρεάλ προκρίθηκε για τρίτη συνεχή σεζόν σε τελικό Ευρωλίγκας με κορυφαίους τον Κέι Σι Ρίβερς (17 πόντοι με 5/6 τρίποντα) και τον Γκουστάβο Αγιόν (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 55-35, 76-59, 96-87.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 17 (5), Φερνάντεθ 12 (2), Νοτσιόνι 12 (1), Ματσιούλις 2, Ρέγες, Ροντρίγκεθ 13 (3), Αγιόν 18, Κάρολ 7 (1), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης 1, Σλότερ 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ / ΟΥΛΚΕΡ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 26 (2), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 11 (1), Έρντεν, Μαχμούτογλου 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σαβάς 2, Ζόριτς 6, Βέσελι 20, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 2