Την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο Ιωνικός Hellenic Coin καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Λαυρίου Megabolt με 91-81. Η ομάδα της Νίκαιας, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 1-4, τη στιγμή που οι «κυανοκίτρινοι» υποχώρησαν στο 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Νίκο Χουγκάζ να είναι εξαιρετικός με 18 πόντους (όλους στο πρώτο μέρος) και 11 ριμπάουντ. Για τους νικητές, επίσης, οι Σμιθ και Πρίτζετ σκόραραν από 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Οι Μουράτος και Κάρτερ με 17 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για το σύνολο του Χρήστου Σερέλη με τον Ντιάλο να συμπληρώνει 14π.

Οι παίκτες του Ιωνικού Hellenic Coin μάζεψαν πέντε παραπάνω ριμπάουντ (36-41) ενώ είχε τρεις περισσότερες ασίστ (12-15) και ισάριθμα λιγότερα λάθη (15-12). Από την άλλη το Λαύριο Megabolt που στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ είχε μόλις 59% (13/22) από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα στο σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου όταν ο Πρίτζερ με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το σκορ 12-19. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-21 στο 8' με τους «μπλε» όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους με συνεχόμενους πόντους του Χουγκάζ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 27-22.

Ο υψηλός ρυθμός στο παιχνίδι συνεχίστηκε με το Λαύριο να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει στο καλάθι στο 14' με τον Μουράτο να κάνει το 31-33, αλλά και στον πόντο, δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους (42-43). Ο Ιωνικός όμως απάντησε με σερί 8-0 που τον έφερε για πρώτη φορά στο +9 με τον Πετρόπουλο να διαμορφώνει το 42-51.

Το Λαύριο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-0 ισοφαρίζοντας σε 51-51, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 51-57 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (58-63).

Με ένα μικρό σερί 5-0 το Λαύριο μείωσε εκ νέου στο καλάθι (69-70 και 71-72) στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τον Ιωνικό να «απαντά» με σερί 7-0 και τον Σμιθ να κάνει το 71-79 τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Στο 39' ο Ντιάλο με τρίποντο μείωσε για τους γηπεδούχους σε 79-87 όμως ο Σμιθ έχοντας 4/4 βολές διατήρησε το προβάδισμα του Ιωνικού με την ομάδα της Νίκαιας να παίρνει τη νίκη με 91-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 43-51, 58-63, 81-91.