Παρότι βρέθηκε μπροστά με εννιά στη διάρκεια της 3ης και με επτά στις αρχές της 4ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Γκαζιαντέπ με 82-85 και παραμένει χωρίς νίκη μετά από πέντε επίσημα ματς στη σεζόν. Τρις με 22 και Τζόουνς με 18 πόντους προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα του Δικεφάλου χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ είχε δυσκολίες αρχικά στην επίθεση επιτρέποντας στην Γκαζιαντέπ να βρεθεί στο +6 (6-12 στο 5΄) και στο +8 (13-21 στο 8΄) όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου και παρότι είχε τα μισά ριμπάουντ (6-12), ο Δικέφαλος του Βορρά μείωσε σε ένα βαθμό τη διαφορά (18-23).

Η Γκαζιαντέπ έκανε με μεγαλύτερη συχνότητα το λάθος (οχτώ έναντι τριών του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο) όμως ελέγχοντας τα ριμπάουντ (21 έναντι 12) και με το δίδυμο Ραντ, Ουάιτ να σκοράρει μχωρίς προβλήματα (είχαν 28 από τους 42 πόντους της ομάδας τους) πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (38-42) αν και νωρίτερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προηγηθεί με 33-29.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε καλύτερο πρόσωπο στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το -4 στο +3 αλλά δεν μπορούσε να αισθάνεται ούτε ικανοποιημένος -αφού είχε προηγηθεί με εννιά- ούτε και ασφαλής. Στη διάρκεια του δεκαλέπτου ο Τρις με 10 και Ντίλαρντ με επτά έκαναν όλη τη δουλειά για τον Δικέφαλο που προηγήθηκε με 61-58.

Αν και στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά για δεύτερη φορά με επτά (65-58) δεν μπόρεσε και πάλι να διαχειριστεί το προβάδισμα του και επιτρέποντας στην Γκαζιαντέπ να “χτυπήσει” από το τρίποντο την είδε να παίρνει και πάλι “κεφάλι” (69-71 στο 35΄ με σερί 13-4 για τους Τούρκους). Ενα καλάθι του Άρμαντ που κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ, έκρινε οριστικά το ματς για την Γκαζιαντέπ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-42, 61-58, 82-85

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 15, Κλάσεν 6, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 2, Καρράς 6, Τσόχλας Μαργαρίτης 1, Κατσίβελης 6, Τζόουνς 18, Τρις 22.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Δέδας): Αρμαντ 20, Ραντ 17, Ουάιτ 19, Χατσίγεβα 4, Λάιονς 4, Ουίλιαμς 3, Μπάλαζιτς 13, Ογκούτ 5, Τσίνκο.