Την πιο εύκολη νίκη του στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν, πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ επί της Ούνιξ Καζάν (88-59) και έφτασε τις επτά συνολικά επιτυχίες στις πρώτες 11 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα και από την αποτελεσματικότητα τους στον αμυντικό τομέα βρήκαν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον και επιθετικό ρυθμό. Με έξι πόντους του Κώστα Παπανικολάου και πέντε με ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (13-2) μόλις πεντέμιση λεπτά μετά την έναρξη της συνάντησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, καλή άμυνα και γρήγορο παιχνίδι και με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Ματ Λοτζέσκι, ξέφυγαν με 13 (33-20) στο 15’. Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε μέχρι και τους 17 (41-24) με 1’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 11-2, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 24 (54-30) λίγο μετά το 22’. Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και τους 27 (66-39), 1’ και 52’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Παρά την μεγάλη απόσταση από την Ούνιξ, η ομάδα του Πειραιά συνέχισε σοβαρή και συγκεντρωμένη και με γκολ φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου και τρίποντο του Λοτζέσκι, η διαφορά έφτασε τους 30 (73-43) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου. Με τον Γκριν να συνεχίζει «καυτός» ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 35 (80-45), 5’ και 55’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Η μοναδική δυσάρεστη στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο τραυματισμός του Ντάνιελ Χάκετ σε ανύποπτη φάση με σχεδόν ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15, Μπιρτς 5, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 10, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 15 (1), Αθηναίου.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Τζόνσον 3, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 2, Παρακχούσκι 4, Κόλομ 4, Κλιμένκο 3, Βορόνοφ, Πανιν 3 (1), Καϊμακόγλου 6, Ουίλιαμς 9.