Η Εθνική ομάδα των Εφήβων ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βόλο καθώς επιβλήθηκε της Κροατίας με 64-41. Στον άλλον αγώνα του ομίλου της Εθνικής, η Λιθουανία επικράτησε της Βοσνίας με 73-50.

Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυριάρχησε στο παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Ουσιαστικά βασίστηκε στην εξαιρετική άμυνά του καθώς περιόρισε τους Κροάτες στους επτά πόντους (18-7) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Επιθετικά, βασίστηκε στην υπεροπλία του κάτω από τα καλάθια καθώς Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης πρόσφεραν περίπου το 50% των συνολικών πόντων. Στο τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (38-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχτισε πάνω στη διαφορά των 15 πόντων που είχε από το πρώτο μέρος και με επιμέρους σκορ 20-10, προηγήθηκε με 58-33. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με συνέπεια η ελληνική ομάδα να περιοριστείς στους έξι πόντους, κρατώντας όμως την καλή άμυνά της.

Δεκάλεπτα: 18-7, 38-23, 58-33, 64-41

ΕΛΛΑΔΑ(Παπαθεοδώρου): Λούντζης 3, Ντουζίδης 4, Μιλιντίγεβιτς 3(1), Φλιώνης 5(1), Μιχαλούτσος, Μουράτος 4, Σκουλίδας 6, Χρηστίδης 8, Δίπλαρος, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 17(1).

ΚΡΟΑΤΙΑ(Κούντσε): Σκόκνα 9(1), Κάλαϊτζιτς 7(1), Ντουμπέλι, Μπαντζίμ 4, Κάλπιτς 2, Τσόλακ, Μίκσιτς, Μπούλιεβιτς, Προλέτα 2, Ζούμπακ 8, Βρτσιτς 9(2), Λιούμπισιτς.