Καλή κατά διαστήματα η Εθνική ομάδα νίκησε στο ΟΑΚΑ την Ολλανδία με 92-80 στην πρεμιέρα του 27ου τουρνουά Ακρόπολις. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της «επίσημης αγαπημένης» ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 22 πόντους με 3/5 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο Παρασκευή (28/8, 21:15) την Τουρκία, που σήμερα νίκησε την Λιθουανία με 71-53, για την δεύτερη ημέρα του Ακρόπολις, ενώ νωρίτερα (19:00) θα παίξουν Λιθουανία - Ολλανδία.

Η Εθνική ομάδα άρχισε πολύ καλά την αναμέτρηση. Με ενέργεια και πίεση στην άμυνα, από την οποία πέτυχε πόντους σε πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα αιφνιδιασμό, και καλό ρυθμό στην επίθεση. Με δύο τρίποντα των Βασίλη Σπανούλη, Νικ Καλάθη και κάρφωμα του Γιώργου Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (16-4) στο πρώτο πεντάλεπτο.

Η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το 7’, που προηγήθηκε πάλι με 12 (21-9) με τρίποντο του Νίκου Ζήση, αλλά στην συνέχεια και με τις αλλαγές στην πρώτη πεντάδα χαλάρωσε αμυντικά και έκανε λάθη στην επίθεση. Η «επίσημη αγαπημένη» δέχθηκε καλάθια μέσα στην ρακέτα και η Ολλανδία με δύο τρίποντα του Άκερμποομ και καλάθι του Σάφτενααρ του Ρεθύμνου πλησίασε στο καλάθι (35-33) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική αντέδρασε βελτιώνοντας την άμυνα και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε την θέση «τέσσερα» σε αυτό το διάστημα με «τριάρι» τον Στράτο Περπέρογλου και που πέτυχε οκτώ πόντους με ένα τρίποντο στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (48-40).

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε στο δεύτερο μέρος πολύ πιο συγκεντρωμένη και με διάθεση να παίξει πιεστική άμυνα, ακόμη και σε όλο το γήπεδο. Με την άμυνα της καθήλωσε τους Ολλανδούς και παράλληλα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο από τους Νίκου Ζήση, Νικ Καλάθη και με τον Αντετοκούνμπο να βγάζει ενέργεια και να είναι αποτελεσματικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η Εθνική με σερί 16-0, «εκτόξευσε» στους 24 πόντους την διαφορά (64-40), με 5’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει η διαφορά έφτασε μέχρι τους 27 (69-42) λίγο μετά το 26’. Η «επίσημη αγαπημένη» είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι 1’ και 53’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 74-48. Στην συνέχεια η ελληνική άμυνα χαλάρωσε και η Ολλανδία με σερί 9-0 κατέβασε την διαφορά στους 17 (74-57) λίγο πριν το 32’. Η Εθνική δεν αντέδρασε, κυρίως γιατί δεν βελτιώθηκε αμυντικά, με συνέπεια η Ολλανδία να πλησιάσει και στους 14 (74-58) με 4’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Η «επίσημη αγαπημένη» απάντησε με τρίποντα των Στράτου Περπέρογλου και Αντετοκούνμπο και ανέβασε την διαφορά στους 19 (85-66) τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η αμυντική χαλάρωση, ωστόσο, επέτρεψε στην Ολλανδία να ρίψει εκ νέου την διαφορά, μέχρι την τελική των 12 πόντων.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Παναγιώτου.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 55-74, 80-92.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βαν Χέλφτερεν):  Φράνκε, Γουίλιαμς 8, Ντε Γιονγκ 7, Κλουφ 17, Χεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 16, Σάφτενααρ 9, Ντε Γιονγκ Ν. 6, Σμέουλντερς 8, Νόρελ 6, Σλάγκτερ 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (8 ριμπ.), Ζήσης 10 (6 α.), Σπανούλης 9 (5 α.), Καλάθης 10, Περπέρογλου 6, Σλούκας 2, Αντετοκούνμπο 22 (6 ριμπ.), Καϊμακόγλου, Κουφός 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης.