Με θριαμβευτική νίκη επί της Ιταλίας (85-68) η Εθνική Εφήβων προκρίθηκε στους «τέσσερις» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που γίνεται στο Ικόνιο της Τουρκίας.

Η ελληνική ομάδα με εξαιρετική ομαδική λειτουργία στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και πρωταγωνιστές ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο τους Γιώργο Παπαγιάννη, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο έφτασε εύκολα στην νίκη και στην πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, για την οποία αύριο (2/8, 6.30 μ.μ.) θα αντιμετωπίσει την Σερβία που νίκησε την Λιθουανία (83-67), επίσης, για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η Εθνική Εφήβων μπήκε αποφασισμένη και συγκεντρωμένη στο ματς και λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά (20-9). Στην δεύτερη περίοδο χαλάρωσε, αλλά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα στο +6 (39-33).

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική Εφήβων έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, από την καλή άμυνα της δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις αιφνιδιασμών και με πολύ καλό ρυθμό και ισορροπία στην επίθεση, κυριάρχησε στο παρκέ. Το αποτέλεσμα ήταν να… εκτοξευθεί η διαφορά στους 16 πόντους (57-41) 2’ και 30’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ιταλία αντέδρασε, η ελληνική ομάδα επαναπαύτηκε, έχασε την συγκέντρωση της και έκανε λάθη, με συνέπεια η «Σκουάντρα Ατζούρα» με πρωταγωνιστή τον Φεντερίκο Μουσίνι να ισοφαρίσει σε 59-59 8’ και 7’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Η Εθνική Εφήβων, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και αποτελεσματικά, κάτι που αποδεικνύει το μεγάλο ταλέντο της. Με τρίποντο του Κόνιαρη και τρία συνεχόμενα καρφώματα του Παπαγιάννη ξέφυγε με 68-61 με 6’ και 2’’ να απομένουν για το τέλος του ματς. Με καλάθι του Σταμάτη στον αιφνιδιασμό η διαφορά ανέβηκε στους 9 (70-61) 5’ και 38’’ πριν την λήξη της συνάντησης και με νέο καλάθι του Παπαγιάννη και τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου ουσιαστικά… σφραγίσθηκε η νίκη πρόκριση της ελληνικής ομάδας 3’ και 2’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης (75-65).

Στα τελευταία τρία λεπτά η Εθνική Εφήβων είχε την ευκαιρία να προσφέρει θέαμα και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 πόντους (85-66) με τρίποντο του Σταμάτη με 31’’ να απομένουν για την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

ΙΤΑΛΙΑ (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2/2 τριπ., 3 κοψ.), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 (8 ριμπ.), Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2/4 τριπ.), Παπαγιάννης 14 (8 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 20 (3/4 τριπ., 13 ριμπ., 4 α.).

«Ομάδα για μεγάλα πράγματα»

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, προπονητής της Εθνικής Εφήβων, αφιέρωσε εκ μέρους όλης της ομάδας την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στον Διονύση Σκουλίδα, που τραυματίστηκε μόλις στον δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης κόντρα στην Τσεχία και τέθηκε νοκ άουτ: «Όλη η ομάδα αφιερώνει την είσοδο στα ημιτελικά στον Διονύση Σκουλίδα, που ήθελε πολύ να προσφέρει αλλά ένας τραυματισμός δεν του επέτρεψε να μας βοηθήσει. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας πάνω από όλα, στα μέλη του τιμ και τα στελέχη της ομάδας».

«Τώρα έχουμε μπροστά μας έναν ημιτελικό, τα παιδιά θα ξεκουραστούν για λίγες ώρες και το Σάββατο θα δώσουμε τα πάντα για να μπούμε στον μεγάλο τελικό», επισήμανε ο κόουτς της ελληνικής ομάδας και σχολίασε για την σημερινή νίκη επί της Ιταλίας: «Καταφέραμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα να ελέγξουμε το ματς, να περιορίσουμε τον Μουσίνι και να τον οδηγήσουμε σε κακές επιλογές ειδικά στο πρώτο μέρος. Μας κόστισαν κάποια λάθη που κάναμε λόγω νευρικότητας, αλλά είχαμε καλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Στο δεύτερο μέρος ενώ ανοίξαμε τη διάφορα, ένα κακό τρίλεπτο στην άμυνά μας έδωσε την ευκαιρία στην Ιταλία να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά επειδή αυτή η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα κι έχει σε πολύ υψηλό βαθμό το ομαδικό στοιχείο αντέδρασε με τον τρόπο που είδατε και πήρε τη διαφορά που αντικατοπτρίζει τελικά και την εικόνα του αγώνα».