Ο Ολυμπιακός νίκησε στο ΟΑΚΑ με 76-69 τον Παναθηναϊκό και προηγείται με 2-0 στην σειρά των τελικών της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Επόμενο ραντεβού των δύο «αιωνίων αντιπάλων» την προσεχή Κυριακή (14/6, 19:30) στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγαλύτερη επιθετική ισορροπία στον αποψινό τελικό με τον Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει 17 πόντους κυρίως μέσα από την ρακέτα και τους Τρεμέλ Ντάρντεν, Βασίλη Σπανούλη να προσθέτουν άλλους 25 (14 και 11 αντίστοιχα) από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στην νίκη παρά την συγκινητική προσπάθεια του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε την συνάντηση με 28 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με διάθεση να πιέσει ψηλά τον Ολυμπιακό και να «χτυπήσει» με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη μέσα στην ρακέτα. Έτσι οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-2 και 8-4 μετά τα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της αναμέτρησης. Σταδιακά, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» προσαρμόστηκαν στην πίεση των «πρασίνων» και με τους Οθέλο Χάντερ, Γιώργο Πρίντεζη να κυριαρχούν κάτω από τα δύο καλάθια προσπέρασαν με 14-10 με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Μπράιαντ Ντάνστον και τρίποντο του Κώστα Σλούκα σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +7 (21-14). Με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά ανέβηκε στους 8 (24-16) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ, πιεστική άμυνα και σερί 10-0, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 26-24 λίγο μετά το 15’. Ο Βασίλης Σπανούλης, ωστόσο, με τρίποντο από την γωνία διέκοψε σχεδόν 4’ και 30’’ σιωπής από πλευράς των «ερυθρόλευκων» και έφερε τον Ολυμπιακό πάλι μπροστά στο σκορ με 27-26 με 4’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Με δύο βολές του αρχηγού της ομάδας του Πειραιά και γκολ φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 (35-28) 1’ και 29’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη και προβάδισμα πέντε πόντων για τον Ολυμπιακό (38-33).

Με τρίποντο του Πρίντεζη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και πάλι με 8 (41-33) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Τρεμέλ Ντάρντεν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με 8 (46-38) στο 24’. Με σερί 7-0 με έξι πόντους του Μαυροκεφαλίδη, οι «πράσινοι» πλησίασαν στον πόντο (46-45) σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Ντάρντεν ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με 54-49 51’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με το δίδυμο Πρίντεζη, Ντάρντεν να πρωταγωνιστεί η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την διαφορά στους 7 (60-53) με 8’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με τρίποντο του Σπανούλη και κάρφωμα του Ντάνστον από ασίστ του αρχηγού του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν την διαφορά στους 9 (65-56) 6’ και 58’’ πριν το τέλος του δεύτερου τελικού. Με δύο καλάθια του Μαυροκεφαλίδη και μια βολή του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (69-66) με 1’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, όμως, ο Σλούκας με λέι απ και τρεις βολές… σφράγισε την νίκη των «ερυθρόλευκων» (76-69 31’’ πριν το τέλος του δεύτερου τελικού).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Είναι μία σημαντική νίκη στη σειρά των τελικών μέσα στην έδρα του αντιπάλου μας. Νομίζω ότι στο μεγαλύτερο μέρος ήμασταν συγκεντρωμένοι και ελέγχαμε το παιχνίδι από την άμυνά μας. Στην επίθεση δεν ήμασταν καλοί σε κάποια σημεία, αλλά με την άμυνα που παίξαμε βγήκαμε μπροστά στο σκορ. Κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό πολύ χαμηλά, στους 69 πόντους. Είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι όπως σήμερα. Ο Παναθηναϊκός είναι σοβαρή ομάδα και θα προσπαθήσει να μας δημιουργήσει προβλήματα στο επόμενο παιχνίδι.

Φέτος έχουμε δείξει μία ιδιαίτερα μεγάλη σοβαρότητα στην προετοιμασία και την συγκέντρωσή μας. Η ομάδα μας έχει πληρώσει λάθη στο παρελθόν. Σίγουρα είμαστε έτοιμοι και δεν θέλουμε να επαναλάβουμε κάποια λάθη».

Κώστας Σλούκας (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Σήμερα καταφέραμε να παίξουμε για μεγάλο διάστημα συγκεντρωμένοι. Ήμασταν πιστοί στο πλάνο μας. Δεν σημαίνει τίποτα αυτή η νίκη. Είναι απλά το 2-0. Πρέπει να χαμηλώσουν οι τόνοι. Ξέρω ότι ακόμη είναι δύσκολα τα πράγματα, καθώς έχω τη σχετική εμπειρία. Θέλουμε να παίξουμε δυνατά στην έδρα μας και να τελειώσουμε εκεί τη σειρά».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Κέρδισε δίκαια. Όσον αφορά εμάς, θεωρώ ότι οι παίκτες κατέβηκαν, έδωσαν την ψυχή τους, έπαιξαν σκληρά για 40’ και δεν τα παράτησαν. Κάποιες λεπτομέρειες ίσως λόγω συγκέντρωσης ή κούρασης δεν μας άφησαν να πάρουμε αυτή τη νίκη. Αναφορικά με την τακτική κάποια πράγματα τα καταφέραμε και κάποια όχι. Θέλαμε να τρέξουμε παραπάνω και δεν τα καταφέραμε. Οφείλουμε παρά το 2-0, πρώτα για τον Παναθηναϊκό και μετά για εμάς, να είμαστε δυνατοί και συγκεντρωμένοι στο επόμενο παιχνίδι. Ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά το πρωτάθλημα δεν τελειώνει με δύο νίκες».

ΝτεΜάρκους Νέλσον (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία καλή ομάδα. Σ’ ένα μεγάλο βαθμό έγινε ό,τι και στο πρώτο παιχνίδι. Κάναμε ό,τι έπρεπε, χάσαμε όμως πολλές διεκδικήσουμε φάσεις και τις 50-50, αλλά και πολλά ριμπάουντ. Είναι 2-0 υπέρ τους και θα είναι πολύ δύσκολο, αλλά θα πρέπει να παλέψουμε εκεί για να πάρουμε τη νίκη».