Στην πρώτη του ήττα έπειτα από τρεις σερί εκτός έδρας νίκες (Χίμκι, Μακάμπι, Βιλερμπάν) υποχρεώθηκε στο Κάουνας ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από τη Ζαλγκίρις για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με 81-79, περιορίστηκαν στο 11-10 και έχασαν την ευκαιρία να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στην πραγματικότητα ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του παιχνίδι, αφού τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με επτά όμως δεν σημείωσε ούτε πόντο μέχρι το τέλος και ηττήθηκε με ένα καλάθι του Τόμας Ουόκαπ σχεδόν με την εκπνοή. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (21 έναντι 31 της Ζαλγκίρις) ενώ εκτέλεσαν με ποσοστά χειρότερα από εκείνα των γηπεδούχων. Ξεχώρισαν ο Σλούκας με 16 πόντους, έξι ασίστ αλλά και έξι λάθη, ο Πρίντεζης με 16 πόντους και ο Σάσα Βεζένκοφ με 11 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Το σκορ πήγε ψηλά στην πρώτη περίοδο. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε στο 4' με 10-3 και στο 9' με 24-17, πριν διαμορφωθεί το 26-20 στο τέλος της, με τον Ολυμπιακό να παίρνει εννιά πόντους από τον Κώστα Σλούκα. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό του παρκέ βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν 10 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 38-36. Η Ζαλγκίρις ωστόσο ανέκτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (45-44).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, οι άμυνες έγιναν πιο επιθετικές και οι δύο ομάδες δεν εκτελούσαν πια με ευκολία. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ωστόσο όλα ήταν ανοιχτά (63-60). Όταν στο 31' η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +7 (67-60), ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και «έτρεξε» σερί 19-5 σε έξι αγωνιστικά λεπτά για να προηγηθεί με επτά (72-79 στο 37'). Οι γηπεδούχοι όμως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με ένα σερί 9-0 που τελείωσε με το νικητήριο καλάθι του Ουόκαπ, «έκλεψαν» τη νίκη μέσα από τα χέρια των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-30, 81-79.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Ουόκαπ 5, Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 7, Γιανκούνας 7, Μιλάκνις 11, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10, Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 6 (7 ασ.), Λοβέρν 21 (7ρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1), Σπανούλης 9 (3), Σλούκας 16 (4/7 τρ, 6ασ, 6λ.), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 11 (7ρ.), Πρίντεζης 16 (2/4τρ.), Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκινς 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5.