Στα όρια του έφτασε ο Άρης στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του με το Ρέθυμνο Cretan Kings χάνοντας το ένα από αυτά. Έχει όμως το προβάδισμα στη συνολική ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων αφού σε 10 αγώνες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ νίκησε έξι φορές και έχασε τέσσερις φορές.

Ειδικότερα στα πέντε παιχνίδια της Θεσσαλονίκης εκεί όπου θα αναμετρηθούν το Σάββατο (2/1, 17:00) οι δύο ομάδες, ο Άρης σημείωσε τέσσερις νίκες αλλά τα τελευταία τρία χρόνια, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα. Έχασε στο παιχνίδι της περιόδου 2012-13 με 71-73 (Πάσαλιτς και Βεζένκοφ 13 – Ντούβνιακ 36, Πέτγουεϊ 14) και νίκησε στα σημεία στα δύο παιχνίδια που ακολούθησαν. Με 73-67 για την περίοδο 2013-2014 (Αθηναίου 16, Βεζένκοφ 12 – Καλαμπόκης 23, Γκάμπριελ 15) και 68-62 στην περσινή σεζόν (Βεζένκοφ 23π, 8ρ, Τόμας 11 – Φαγιέ 15, Αλεν 12π, 9ρ.)

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΑΡΗΣ

*Το παιχνίδι του Σαββάτου θα είναι το 50ό του Δημήτρη Πρίφτη στον πάγκο των «κίτρινων» για την Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο ως τώρα απολογισμός του είναι 29 νίκες και 20 ήττες. Είχε κάνει ντεμπούτο ως υπηρεσιακός σε ματς κόντρα στην Καβάλα την περίοδο 2009-10.

*Με πέντε πόντους, ο Μιχάλης Πελεκάνος θα ξεπεράσει τους 700 με τον Άρη στο Πρωτάθλημα.

*Πέντε επιθετικά ριμπάουντ μακριά από τα 300 είναι ο Βασίλης Σίμτσακ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS

*10 ριμπάουντ μακριά από τα 200 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ βρίσκεται ο Ρόλαντ Σάφτενααρ.

*Με ένα κλέψιμο, ο Ολλανδός σέντερ θα φτάσει τα 53 και θα μπει στην πρώτη 10άδα της ιστορίας των Κρητικών στην κατηγορία.

*Τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ χωρίζουν τον Ευθύμη Τσακαλέρη από τα 100.