Η βελτιωμένη εικόνα του Παναθηναϊκού δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας στη Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε με 100-80, έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ στην Ευρωλίγκα και πλέον η ελληνική ομάδα υποχρεούται να κερδίσει στο ΟΑΚΑ για να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα έξι λεπτά, στηριζόμενος στην αποτελεσματική άμυνα του, αλλά και στον έξυπνο τρόπο διαχείρισης των επιθέσεών του. Ο νεαρός Χαραλαμπόπουλος πρόσφερε επτά πόντους σ’ αυτό το διάστημα και η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 8-14 (6’). Ό,τι κατάφερε όμως στα πρώτα έξι λεπτά, το έχασε και με το παραπάνω στον χρόνο που απέμεινε για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ είχε συνεργασίες και κυρίως αποτελεσματικότητα έξω από τα 6,75. Με ηγέτη τον Κιριλένκο που είχε 3/3 προσπάθειες, οι Ρώσοι έτρεξαν 13-0 σερί και προηγήθηκαν με 21-14 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεπής στο επιθετικό κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά υστέρησε στην άμυνα. Εδωσε ελεύθερα σουτ στον ΝτεΚολό που ήταν ο κινητήριος μοχλός των Ρώσων που διατήρησαν διαφορά 9-10 πόντων σε όλο το διάστημα της περιόδου (39-29), ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε όπως το πρώτο. Με καλάθι του ΝτεΚολό σε νεκρό χρόνο με το οποίο διαμορφώθηκε το 47-35.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκανε κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς δεν μπόρεσε να σταματήσει την επιθετική λειτουργία του αντιπάλου. Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 59-41 (26’) με όπλο την ευστοχία της στα μακρινά σουτ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με 5-0 σερί, μείωσε σε 59-46, αλλά με τον ίδιο τρόπο οι Ρώσοι φρόντισαν να στείλουν και πάλι την διαφορά στα επίπεδα των 21 πόντων (69-48, 29’), έχοντας έως εκείνο το σημείο 10/20 σουτ τριών πόντων. Ακολούθησε ένα εύστοχο τρίποντο του Ουίμς, δύο του Φώτση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-54.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 7-0 σερί στην τελευταία περίοδο, ανέβασαν την διαφορά στο +25 (79-54, 31’), δίνοντας ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά. Ο ελάχιστος διαθέσιμος χρόνος, η εικόνα του αγώνας, αλλά και η απίστευτη ευστοχία των παικτών της ΤΣΣΚΑ Μόσχας έξω από τα 6,75 δεν άφηνε άλλα περιθώρια. Ο Παναθηναϊκός μείωσε την διαφορά έως και στους 19 πόντους (92-73, 36’).

Δεκάλεπτα: 21-14, 47-35, 72-54, 100-80

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ(Ιτούδης): ΝτεΚολό 16(2), Τεόντοσιτς 5(1), Νίκολς 7(1), Τζάκσον 5, Μαρκοϊσβίλι 9(1), Κορομπκόφ 3, Ουίμς 20(3), Βοροντσέβιτς 3(1), Κάουν 9, Χριάπα 3(1), Χάινς 4, Κιριλένκο 16(4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 14(2), Γιάνκοβιτς 10(2), Φώτσης 12(2), Νέλσον, Παππάς 13(1), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6(2), Γκιστ 13, Μπατίστα 10, Μπλουμς, Λούντζης.