Η ΑΕΚ πέτυχε επί της ΑΕΝΚ Δημουλάς στο ΟΑΚΑ νέα επιβλητική νίκη με 97-73 με εξαιρετική ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με κορυφαίους τους Ποπς Μενσά – Μπονσού (21 πόντοι με 8/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο), Ντούσαν Σάκοτα (16 πόντοι και 6 ασίστ).

Η πολύ καλή ομαδική λειτουργία αποτυπώνεται στις 27 ασίστ που έδωσε η Ένωση. Τις 16 ασίστ η ΑΕΚ τις έδωσε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο και έβαλε τις βάσεις της νίκης της. Εκτός από τους Μενσά – Μπονσού, Σάκοτα, στο πρώτο μέρος διακρίθηκε, επίσης, ο Μαλίκ Χέρστον, που πέτυχε σε αυτό το διάστημα και τους 12 πόντους του στον αγώνα.

Με δύο σερί τρίποντα των Μενσά – Μονσού, Σάκοτα η Ένωση ξέφυγε με 9 (22-13) 2’ και 16’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +11 (28-17) μετά από τρίποντο του Χέρστον σχεδόν με την εκπνοή του δεκάλεπτου.

Με τέσσερις σερί πόντους του Σάκοτα και λέι απ του Χέρστον η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 14 (34-20) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, και με πρωταγωνιστές τους Ζήση Σαρικόπουλο, Μίλαν Μιλόσεβιτς και Τόμας Ντελινικάιτις, αύξησε την διαφορά, που έφτασε τους 20 (55-35) 38’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με άλει ουπ κάρφωμα του και καλάθι του Μενσά – Μπονσού, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 21 (61-40) στα πρώτα ενάμιση λεπτά του δεύτερου μέρους. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει με πίεση σε όλο το γήπεδο, αλλά η Ένωση συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Σάκοτα, Ίνγκλις, αύξησε την απόσταση της από την ΑΕΝΚ Δημουλάς στους 26 (72-46) με 1’ και 33’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο +26 (77-51) για την ΑΕΚ τελείωσε η τρίτη περίοδος με τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου με ταμπλό στην εκπνοή του δεκάλεπτου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 28 στο 31’ με καλάθι του Μενσά – Μπονσού (79-51) και λίγο πριν το 34’ με τρίποντο του Ντελινικάιτις (87-59).

Ο Ούρος Ντούβνιακ με 17 πόντους με 4/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα προσπάθησε περισσότερο για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 55-37, 77-51, 97-73.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, ειδικά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Δεν σταθήκαμε στην άμυνα με τον τρόπο που θέλαμε απέναντι σε πολύ καλούς παίκτες που σιγά σιγά βρίσκουν χημεία μεταξύ τους. Η ΑΕΚ έχει ποιότητα, και βλέπουμε ότι βελτιώνεται όλο και περισσότερο στο ομαδικό κομμάτι, κάτι που μεγαλώνει την ποιότητά της. Προερχόταν από μεγάλη σε έκταση νίκη με τον Απόλλωνα και είχε καλή ψυχολογία. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο άνοιξε ο ρυθμός. Εμείς αυτό που καταφέραμε είναι να ακολουθούμε την ΑΕΚ μόνο στην επίθεση. Όταν δεν παίζεις άμυνα, δεν έχεις τύχη να κερδίσεις. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την διαφορετικότητα που προσθέτει στο Πρωτάθλημα. Για μας ακολουθεί ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με τα Τρίκαλα. Περιμένουμε να γυρίσει ο Λιακόπουλος αυτή την εβδομάδα. Πρέπει να βελτιωθούμε στην άμυνα».

Ούρος Ντούβνιακ (μπασκετμπολίστας ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Δεν θέλω να πω πολλά για το παιχνίδι. Παίξαμε πολύ άσχημη άμυνα απέναντι σε μία ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας, η οποία έχει τόσους πολλούς καλούς παίκτες. Κάναμε καλό σκάουτινγκ όλη την εβδομάδα, ξέραμε τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία της ΑΕΚ, αλλά δεν κάναμε τίποτα από όσα είχαμε σχεδιάσει στο γήπεδο. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά.  Το παιχνίδι χάθηκε για μας από το πρώτο ημίχρονο, όπου η διαφορά ξέφυγε στους 20 πόντους και μετά δεν γινόταν να επιστρέψουμε. Όταν τρως 97 πόντους δεν μπορείς να ελπίζεις σε νίκη».

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που κερδίζουμε σχετικά εύκολα. Σήμερα ήξεραν όλοι ότι είμαστε εμείς το φαβορί, σε αντίθεση με τον αγώνα του πρώτου γύρου. Η αλήθεια είναι ότι με τις νίκες αποκτάς αυτοπεποίθηση. Έχουν παραμείνει στο ρόστερ επτά με οκτώ παίκτες, όμως έχουμε βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με την αρχή της χρονιάς. Σήμερα το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στη συνέχεια κρατήσαμε πολύ ψηλά τα ποσοστά μας. Κάναμε 11 λάθη, ένα νούμερο που είναι οριακό, αλλά όταν προσπαθείς να κάνεις κάτι θεαματικό, μπορεί να κάνεις και λάθη. Συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στην Κηφισιά».

Νώντας Παπαντωνίου (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά όλη την εβδομάδα. Ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι καλύτερη στους εκτός έδρας αγώνες. Καταφέραμε να επιβάλλουμε το ρυθμό μας και φτάσαμε σε μία εύκολα νίκη, κάτι που μας χαροποιεί ιδιαίτερα. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας, κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Την άλλη εβδομάδα παίζουμε στη Ρόδο. Προβλέπεται να διεξαχθεί ένα δύσκολο ματς με τον Κολοσσό. Θέλουμε να πετύχουμε το απόλυτο μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου για να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται και να φτάσουμε στο στόχο μας που είναι το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ».