Την έβδομη νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε με 94-78 της ουραγού Χίμκι στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου.

Ο διεθνής φόργουορντ πραγματοποίησε εμφάνιση καριέρας στη διοργάνωση καθώς έκανε νέο ρεκόρ πόντων με τους 29 που σημείωσε, ρεκόρ στο σύστημα αξιολόγησης με 42 μονάδες, ενώ ισοφάρισε και το προσωπικό του ρεκόρ στα επιθετικά ριμπάουντ με 8, με το προηγούμενο όμως να είναι σε παιχνίδι με παράταση. Ο Μήτογλου είχε 9/9 βολές και 10/14 δίποντα και ακόμα 12 ριμπάουντ (4 αμυντικά, 8 επιθετικά) και 2 ασίστ σε 28:47 συμμετοχής.

Οι «πράσινοι» που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα σε 7-13 μετά από το πρώτο δεκάλεπτο δεν αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στη ρωσική ομάδα. Παράλληλα αυτή ήταν και η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Οντέντ Κάτας στον πάγκο της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι, όμως είδε τη Χίμκιι να μετατρέπει το 7-2 σε 10-13 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 23-20.

Οι πρωταθλητές Ελλάδα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο με τη Χίμκι να μειώνει σε 39-33 στο 17'. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως ένα σερί 7-0 του Παναθηναϊκού τον έφερε στο +13 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 46-33.

Με ένα νέο επιμέρους 11-2 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε για πρώτη φορά στο +20 στο 26' με τον Μήτογλου να κάνει το 62-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 71-50, με τους Ρώσους να προσπαθούν στην τελευταία περίοδο να ροκανίσουν τη διαφορά. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συντήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα, με τη Χίμκι να μειώνει σε 88-76 δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα με την ελληνική ομάδα να φτάνει στην επικράτηση με 94-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1), Μποχωρίδης 3, Όγκαστ 6, Καλαϊτζάκης 7 (1), Νέντοβιτς 21 (3), Γουάιτ 9 (3), Μήτογλου 29 (12 ριμπ.), Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (1), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 10 (1), Καντοσνίκοφ, Μόνια 7 (1), Σαράποφ, Οντινόκοφ, Βορόνοφ, Γιόβιτς 9 (1), Μπερτάνς 10 (2), Μίκι 25 (1).