Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζαλγκίρις στη Λιθουανία με 75-72, κατέκτησε την 3η θέση στον όμιλό του και το βέβαιο είναι ότι στους αντιπάλους του στο Top16 της Ευρωλίγκα θα ανταμώσει και πάλι με τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Οι «πράσινοι» στάθηκαν όρθιοι στη Λιθουανία χάρη στην απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα. Στην πρώτη περίοδο ήλεγξε τον ρυθμό αλλά και την μάχη κάτω από τα καλάθια (σ. σ. στο τέλος του πρώτου μέρους είχε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ από τους Λιθουανούς) κι έτσι κατάφερε να βρει πόντους και στο ανοιχτό γήπεδο. Κυρίως όμως, είχε συνέπεια στην άμυνα, αυτή του έδωσε διαφορά επτά πόντων (4-11) στα μισά του δεκαλέπτου και παρά τους διαδοχικούς πόντους του Γιανκούνας διατήρησε την πρωτοπορία (16-21) έως το τέλος αυτού.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε πολλά λάθη – συνολικά υπέπεσε σε εννιά στο πρώτο μέρος – ήταν απελπιστικά άστοχη στα σουτ δύο πόντων και αναποτελεσματική από τη γραμμή των βολών έχοντας 10/16 προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά δεν κατάφερε να βρει λύσεις, περιορίστηκε στους 13 πόντους. Η Ζαλγκίρις βασίστηκε στον Χάνλαν, προηγήθηκε με 26-23 (15’) και οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι έως το τέλος του ημιχρόνου. «Ζημιά» στην ελληνική ομάδα έκανε και ο Ιαν Βουγιούκας που σημείωσε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-34 υπέρ των γηπεδούχων έπειτα από καλάθι του Χάνλαν.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε συνέπεια στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς δεν περιόρισε τη δράση των Πότσιους, Λεκαβίτσιους. Χάρη στους πόντους των τελευταίων, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 51-45 τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει και πάλι την κατάσταση αλλά ένα απίστευτο τρίτο από τον Μάντας Καλνιέτις στην εκπνοή του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 58-52.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στην τελευταία πράξη της αναμέτρησης. Για την ακρίβεια, με επιμέρους σκορ 2-10 και καλάθι του Φελντέιν στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 60-62 (33’). Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Πάβλοβιτς έδωσε στον Παναθηναϊκό αέρα τριών πόντων (69-72), αλλά στα επόμενα λεπτά δεν μετουσίωσε την εξαιρετική άμυνά του καθώς δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση. Κι έτσι, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Δύο βολές από τον Φελντέιν (71-74) διατήρησαν αυτή την απόσταση 13’’ πριν το φινάλε. Λεκαβίτσιους και Διαμαντίδης δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι. Εξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με το σκορ στο 72-75 η Ζαλγκίρις είχε το δικαίωμα της τελευταίας επίθεσης. Η κακή αμυντική αντίδραση του Παναθηναϊκού έδωσε ελεύθερο τρίποντο στον Μότουμ. Αυτός αστόχησε κι έτσι η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς «κλείδωσε» την 3η θέση.

Δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Βένε, Λεκαβίτσιους 9(2), Πότσιους 8, Καλνιέτιος 5(1), Μότουμ 2, Γιανκούνας 13(1), Βουγιούκας 9, Γιαβτόκας 2, Χάνλαν 19(1), Ουλανόβας 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 12(1), Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6(2), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14(2), Διαμαντίδης 6(1), Γκιστ 5, Καλάθης 14(2), Κούζμιτς 8.